5 tydzień życia niemowlaka: Żegnamy okres noworodkowy

Twój maluszek właśnie przestał być noworodkiem! Będzie już teraz nico mniej spać i więcej interesować się otoczeniem. Możesz liczyć na pierwszy uśmiech i… pierwsze łzy.

 

Noworodki płaczą oczywiście, ale bez łez. W piątym tygodniu te mogą się już pojawić, co oznacza, że układ nerwowy się rozwija.

 

Co może potrafić dzieciątko, które ukończyło pierwszy miesiąc życia? Na przykład podnieść na moment główkę z leżenia na brzuszku. Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać dziecka do trzymania uniesionej główki. Zazwyczaj do szóstego tygodnia dłonie niemowlęcia są zaciśnięte, jednak jeśli akurat dłoń jest otwarta, a my dotkniemy jej wewnętrznej powierzchni palcem, to maluszek złapie nas za niego[1]. Dziecko ma nadal silny odruch szukania i potrafi mocno ssać wszystko, co włożysz mu do buzi[2].

 

Oczka niemowlęcia stają się jakby bardziej „rozumne”. Po prostu dziecko zaczyna na chwilę skupiać wzrok na interesującym go obiekcie. Maluszek jeszcze nie widzi wszystkich barw, ale lubi patrzeć na przedmioty w kontrastowych kolorach.

 

Piąty tydzień to dobry moment na rozpoczęcie kursu masażu niemowląt[3]. Polecam masaż Shantala, czyli starożytną technikę masażu niemowląt oraz dzieci. A nawet jeśli nie zainwestujesz w kurs z prawdziwego zdarzenia – masuj delikatnie i głaszcz dziecko przy każdej okazji (np. przy zmianie pieluszki, przy szykowaniu się do kąpieli).

 

KOM

 

Przypisy:

[1] Peter Abrams, Ciąża. Wszystko, co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu, Świat Książki, Warszawa 2009, s. 165.

[2] James Gaylord, Michelle Hagen, Pierwszy rok życia dziecka dla bystrzaków, Helion, Gliwice 2007, s. 116.

[3] Anette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 30.

Zaciekawiło Cię to? Proszę podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *