5 tydzień życia niemowlaka: Żegnamy okres noworodkowy

Twój maluszek właśnie przestał być noworodkiem! Będzie już teraz nico mniej spać i więcej interesować się otoczeniem. Możesz liczyć na pierwszy uśmiech i… pierwsze łzy.

 

Noworodki płaczą oczywiście, ale bez łez. W piątym tygodniu te mogą się już pojawić, co oznacza, że układ nerwowy się rozwija.

 

Co może potrafić dzieciątko, które ukończyło pierwszy miesiąc życia? Na przykład podnieść na moment główkę z leżenia na brzuszku. Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać dziecka do trzymania uniesionej główki. Zazwyczaj do szóstego tygodnia dłonie niemowlęcia są zaciśnięte, jednak jeśli akurat dłoń jest otwarta, a my dotkniemy jej wewnętrznej powierzchni palcem, to maluszek złapie nas za niego[1]. Dziecko ma nadal silny odruch szukania i potrafi mocno ssać wszystko, co włożysz mu do buzi[2].

 

Oczka niemowlęcia stają się jakby bardziej „rozumne”. Po prostu dziecko zaczyna na chwilę skupiać wzrok na interesującym go obiekcie. Maluszek jeszcze nie widzi wszystkich barw, ale lubi patrzeć na przedmioty w kontrastowych kolorach.

 

Piąty tydzień to dobry moment na rozpoczęcie kursu masażu niemowląt[3]. Polecam masaż Shantala, czyli starożytną technikę masażu niemowląt oraz dzieci. A nawet jeśli nie zainwestujesz w kurs z prawdziwego zdarzenia – masuj delikatnie i głaszcz dziecko przy każdej okazji (np. przy zmianie pieluszki, przy szykowaniu się do kąpieli).

 

KOM

 

Przypisy:

[1] Peter Abrams, Ciąża. Wszystko, co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu, Świat Książki, Warszawa 2009, s. 165.

[2] James Gaylord, Michelle Hagen, Pierwszy rok życia dziecka dla bystrzaków, Helion, Gliwice 2007, s. 116.

[3] Anette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 30.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *