Częściej potwierdzimy płatności PIN-em

Banki wprowadzają silne uwierzytelnienie, czyli dodatkowe potwierdzenie dyspozycji, które wykonujemy kartą płatniczą.

Teraz może pojawić się prośba o potwierdzenie PIN-em także płatności zbliżeniowej poniżej 50 zł (zasady dla płatności powyżej 50 zł nie zmieniają się). I tu uwaga – może dochodzić do błędów. Jeśli podczas płatności zbliżeniowej pojawi się błąd lub komunikat o odmowie transakcji, spróbuj zapłacić tradycyjnie, czyli umieść kartę w terminalu.

Zwiększenie częstotliwości potwierdzenia PIN-em transakcji to efekt dyrektywy unijnej PSD2. Obowiązuje ona na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jej celem jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa płatności i zwiększenie ochrony konsumentów.

Jednak najważniejsza zmiana wprowadzona przez PSD2 polega na tym, że oprócz banków, instytucji płatniczych i operatorów pocztowych, z danych o naszych kontach będą mogły korzystać również podmioty trzecie, określane jako TPP (Third Party Providers). Będą mogły nimi być zarówno banki, jak i każda inna firma, która uzyska zgodę organu nadzoru na świadczenie nowych usług PSD2. TPP będą mogły pobierać informacje o naszych kontach w jednym lub wielu bankach, aby np. prezentowania nam analizę naszych wydatków albo dokumentowania dochodów, gdy staramy się o kredyt. Wykazu takich podmiotów działających na polskim rynku jeszcze nie ma.

KOM
Fot. Canva

Zaciekawiło Cię to? Proszę podaj dalej!
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *