Dlaczego Twoje dziecko nie powinno jeść słodyczy?

Sporo mówi się o tym, że cukier jest niezdrowy. A jednak. Ciocie-babcie wręczają maluchom przy każdej okazji czekoladki, lizaki, żelki, cukierki, czekoladowe jajka i wafelki. Na śniadanie dzieci zjadają słodzone płatki lub kanapkę ze słodką masą w kolorze czekolady (a tak naprawdę składającą się z niezdrowych tłuszczy i cukrów). A wszystko popijają „zdrowymi” soczkami…

 

Dieta współczesnego człowieka zawiera więcej cukru niż kiedykolwiek w historii! I nie chodzi tylko o to, co trzymamy w cukierniczce i wsypujemy do herbaty, kawy, czy kakao… Cukier jest niemal wszędzie – w napojach, produktach śniadaniowych, w jogurtach, wędlinach (!), gotowych sałatkach czy surówkach (!).

 

Cukier przy tym nie dostarcza żadnych witamin i składników odżywczych. Jedynie kalorie. Spożywanie cukru prowadzi do nadwagi i otyłości, a nadmierna masa ciała doprowadza do zwiększenia ryzyka m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia, miażdżycy i otłuszczenia wątroby.

 

Mamy z reguły słyszały o tym, że to we wczesnym dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe i upodobania do smaku słodkiego lub słonego. Tymczasem często… nagradzają dziecko słodyczami. I uczą je przy tym, że słodycze są lepszym jedzeniem niż inne produkty. W dorosłości poprzez takie działanie nasze dziecko może łagodzić stresy słodyczami.

 

To nie wszystko. Spożywanie przez młodych ludzi cukru w nadmiarze zwiększa ryzyko, że rozwiną się u nich: nadwaga, otyłość, cukrzyca, choroby serca, niektóre rodzaje nowotworów, a także problemy behawioralne i trudności w nauce. Dzieci mogą także cierpieć na próchnice zębów, nie budować odpowiednio mocnych kości i mieć osłabiony system immunologiczny.

 

Wysokie spożycie cukru może spowodować opóźnienie dojrzewania płciowego. Dzieci, których dieta zawiera dużo cukru, są również bardziej narażone na niepokój i depresję, grzybicę, zespół chronicznego zmęczenie, chroniczne zapalenia zatok i uszu, zespół jelita drażliwego i syndrom metaboliczny…

 

Warto więc tuczyć dzieci słodyczami? Nie warto!

 

Karolina Osińska-Marcińczyk
Fot. Canva

 

Na podstawie: dr Jacob Teitelbaum, dr Deborah Kennedy, Cukier dzieci nie krzepi, Muza SA, Warszawa 2013.

 

 

Zaciekawiło Cię to? Proszę podaj dalej!

Jedna myśl na temat “Dlaczego Twoje dziecko nie powinno jeść słodyczy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *