„Dobry start” nie w zerówce

Strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeciążona. Ruszyło przyjmowanie wniosków online o wsparcie z programów „300+”, „500+”, świadczenia rodzinne oraz te z funduszu alimentacyjnego. Program „Dobry start” to nowy program Prawa i Sprawiedliwości (przyjęty i uruchomiony w roku wyborów samorządowych), który w teorii miał objąć wszystkich uczniów.

 

Wsparcie z programu „Dobry Start”, czyli te 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia, ma trafić do 4,6 mln dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. W 2018 roku na realizację programu rząd przeznaczy z budżetu państwa ok. 1,4 mld zł. Jeszcze raz podkreślam – w roku wyborczym (wnioski wciągnijcie sobie sami, najlepiej patrząc na ulotkę rozdawaną w szkołach, z wizerunkiem premiera Mateusza Morawieckiego).

 

 

„Ujednolicenie terminu składania wniosków o różne formy wsparcia to z jednej strony oszczędność czasu dla rodzin, a z drugiej – usprawnienie pracy urzędników, którzy szybciej rozpatrzą złożone przez rodziny wnioski” – czytamy na stronie MRPPS. Wnioski można składać przez ministerialny portal www.empatia.mrpips.gov.pl, a także poprzez bankowość elektroniczną (ale tylko dla „300+” i „500+”). Drogą elektroniczną o te świadczenia można się starać od 1 lipca, papierowe wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia. Wielu rodziców już 1 lipca postanowiło dopełnić elektronicznych formalności. W ciągu dnia trudno się było dostać na stronę ministerstwa, serwery były mniej przeciążone w nocy i wczesnym rankiem. Wedle słów wiceministra Bartosza Marczuka zaraz po północy do systemu trafiło 70 zgłoszeń, a do godziny 10 rano w niedzielę było to już 6 tys. złożonych wniosków. Rodzice spieszą się, ponieważ ministerstwo postawiło sprawę jasno: „Im wcześniej rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie”.

 

„Dobry start” nie dla każdego

 

Program „300+” to – cytuję znów ze strony ministerstwa – „inwestycja w edukację polskich dzieci, a zarazem realizacja obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego”. Super, ale… Pieniądze przysługują uczniom, którzy w większości i tak mają darmowe podręczniki. Nie przysługują zaś przedszkolakom i uczniom zerówki, nie ważne, czy przygotowanie przedszkolne realizują w placówce prywatnej czy publicznej, nie ważne, czy w przedszkolu, czy już w szkole. A podręczniki do zerówki to koszt około 120 zł, do tego dochodzi w wielu placówkach cała wyprawka (od nożyczek po ręczniki papierowe).

 

Komu więc przysługuje „Dobry start”?

 

Każdemu dziecku uczącemu się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia (a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 roku życia). Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

 

Kto może złożyć wniosek?  

 

Mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada, bo w przeciwnym razie prawo do świadczenia

 

Bez podatku…

 

„Dobry start” przepadnie. Świadczenie to jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Rząd mocno się spiął w tym przypadku. Pieniądze mają być wydawane szybko i sprawnie, zrezygnowano nawet z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one wydawane i doręczane jedynie w przypadku odmowy przyznania wsparcia, a także w sprawach ustalenia nienależnie pobranego świadczenia.

 

Rodzice nie będą w żaden sposób rozliczani z wydatków „300+”.

 

KOM
Grafika: Ulotka Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

***

 

Skoro interesuje Cię temat świadczeń na dzieci, to może również zainteresuje Cię oferta Mamkowego Sklepu? Zapraszam serdecznie na www.sklep.mamkowo.pl!

 

***

 

Dla Użytkowników Facebooka:

Nie chcesz przegapić żadnego wpisu na Mamkowo? Kliknij „Lubię to!” na moim fanpage: Mamkowo – serwis dla rodziców (wcale nie musisz być rodzicem, ale możesz, nie zabronię Ci tego). Od razu rzutem na taśmę zapraszam do mamkowej grupy.

 

A może masz profil na Google+?

W takim razie wpadaj na konto Mamkowo!

 

A miłośników Instagrama zapraszam na profil Mamkowo.pl.

 

Do zobaczenia!

Zaciekawiło Cię to? Proszę podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *