Dzień Dorosłego – 2 czerwca

Kończymy właśnie świętować Dzień Dziecka. A czemu w kalendarzu, nawet świąt nietypowych, nie ma Dnia Dorosłego? Może czas wprowadzić takie święto? I może ono będzie 2 czerwca?

 

Dzień Kobiet jest 8 marca, to wie chyba każdy. Nie każdy wie, że 10 marca jest Dzień Mężczyzny. A 30 września – Dzień Chłopaka. Kiedy więc jest Dzień Dziewczyny? Nigdy…

 

Moja znajoma przekonuje jednak, że 8 marca jest Dzień Kobiet, a w pozostałe dni roku świętują mężczyźni… Może więc tak jest z Dniem Dziecka? Młodsi świętują 1 czerwca, a my – poważni, dorośli, stateczni – przez 364 dni w roku? Nie, tak chyba nie jest. Staramy się przecież, aby naszym dzieciom żyło się dobrze, aby miały powody do uśmiechu codziennie, a nie tylko pierwszego dnia czerwca.

 

Czy jednak nie jest tak, że często o sobie zapominamy? Dbamy o dzieci, dom, rodzinę, zwierzęta domowe, kwiatki na parapecie (o szlag, kiedy ostatnio ja podlewałam moje? Nie pamiętam…). Dbamy o wszystkich wokół, zapominając o sobie. Poświętujmy więc Dzień Dorosłego.

 

Jak? Najlepiej tak, jak wczoraj radziłam świętować Dzień Dziecka: wspólnie z dziećmi. Powspominajmy stare dobre czasy. Wyciągnijmy albumy ze zdjęciami, może stare nagrania VHS z naszego dzieciństwa. Pokażmy je swoim dzieciom. Opowiedzmy o tym, jaki był świat przed internetem. O podchodach, grze w klasy. Idźmy do pasmanterii i kupmy kilka metrów gumki do majtek i poskaczmy z naszymi dziećmi. Pamiętacie jeszcze, jak to było?

 

A pamiętacie grę w noża? Skrajnie niebezpieczna, chyba w dzisiejszych czasach opieka społeczna zgarnęłaby dzieci rzucające w piach ostrym narzędziem 🙂

 

Dzień Dorosłego może być takim sentymentalnym dniem każdego z nas. Wyobrażacie sobie? Rano Wasze większe już dzieci przynoszą Wam śniadanie do łóżka i życzą wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dorosłego. Później, jeszcze w piżamach, popijacie kawę, dzieci kakao i wspólnie oglądacie zdjęcia i filmy z Waszego dzieciństwa. Zakładacie krótkie spodenki i t-shirty oraz trampki i idziecie z dziećmi na dwór (lub na pole ;)). Gracie w gumę, w kręconkę, budujecie bazę w krzakach, wspinacie się na drzewa. Wieszacie na gałęzi huśtawkę zrobioną z dwóch kawałków sznurka i fragmentu deski. Skaczecie po kamieniach przez rzekę. Kładziecie się na trawie i spoglądacie w niebo, trzymając w zębach źdźbło. Biegacie i skaczecie, a jak się przewrócicie, to na stłuczone kolano przykładacie babkę lancetowatą. Puszczacie bańki mydlane, ale nie za pomocą plastikowego dżingsa, tylko przez słomkę… A, i najważniejsze! Komórkę zostawiacie w domu.

 

Żujecie gumę balonową i zakładacie się, kto nadmucha największego balona. Dmuchacie dmuchawce. Szukacie czterolistnej koniczyny. W spożywczaku kupujecie oranżadę w szklanej butelce 0,33 l (tak, są jeszcze takie!). A w domu na głębokim tłuszczu smażycie przysmak świętokrzyski.

 

A wieczorem budujecie fort z krzeseł, foteli, poduszek i koców. Leżycie na podłodze i przy świetle latarki czytajcie straszne opowieści.

 

Taki Dzień Dorosłego każdemu by się przydał. Poświętujmy więc, na ile nam pozwalają codzienne obowiązki. Przypomnijmy sobie czasy, kiedy nikt nie miał telefonu komórkowego, a komputer to było Commodore 64 z grami na kasetach magnetofonowych 🙂 Wyłączmy się z wirtualnego życia. Bądźmy sobą realnie.

 

Podoba Wam się ta wizja? Zatem oficjalnie: ogłaszam 2 czerwca Dniem Dorosłego!

 

A i idąc za ciosem, niech 1 października będzie Dniem Dziewczyny!

 

No! Teraz tylko muszę przemycić stosowne wpisy do Nonsensopedii, zrobić kilka grafik na Facebooka i udawać, że Dzień Dorosłego przecież od dawna jest w alternatywnych kalendarzach. Jak się dobrze spiszę, to za dwa-trzy lata Emilka z Piotrusiem będą mi mogli zrobić śniadanie do łóżka 2 czerwca 😉 A wszystkie klasy w szkole oprócz składania się na Dzień Chłopaka, uczczą też Dzień Dziewczyny. Jesteście ze mną? To do dzieła! W piątek, 2 czerwca 2017 dobrze się bawimy i udajemy, że Dzień Dorosłego był od zawsze.

 

KOM

 

 

3 komentarze do “Dzień Dorosłego – 2 czerwca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.