Kiedy można dziecko puścić samo do szkoły?

Przede wszystkim: kiedy będzie ono gotowe. Ale nie wcześniej, niż przed skończeniem 7 roku życia. Dlaczego akurat tylu?

Mówi o tym prawo. Artykuł 106 kodeksu wykroczeń mówi, że „Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. A poruszanie się wzdłuż ruchliwej ulicy czy przechodzenie przez pasy można uznać za okoliczności niebezpieczne dla zdrowia.

Podobny wiek wyznacza kodeks drogowy. Artykuł 43 prawa o ruchu drogowym mówi, że „Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania”.

Jeśli więc nasze Dziecko ukończyło 7 lat, możemy zacząć ćwiczyć z nim samodzielne poruszanie się po jezdni (ale oczywiście zasady poruszania się po ulicy powinniśmy Dziecku wpajać dużo wcześniej). Warto na początek wyznaczyć krótką trasę i obserwować naszą pociechę z oddali. Trasę do i ze szkoły najlepiej wielokrotnie przejść wcześniej z Dzieckiem – i to uważnie, czyli pokazując charakterystyczne punkty. Zanim puścimy Dziecko same – niech ono nas poprowadzi do szkoły i z powrotem.

Poza takim przygotowaniem „technicznym” ważne jest też przygotowanie emocjonalne. Czy Twoje Dziecko jest gotowe na to, żeby samo iść ulicą? Czy nie spanikuje na przejściu dla pieszych? Czy będzie umiało odpowiednio zareagować w razie nieprzewidzianych okoliczności? Czy wie, jak się zachować, gdy ktoś obcy je zaczepi? Czy jest wystarczająco dojrzałe, aby iść gdzieś samo? Jeśli tak – możecie popróbować tej samodzielności!

KOM
Fot. Canva

One thought on “Kiedy można dziecko puścić samo do szkoły?

  • 4 listopada 2019 o 11:44
    Permalink

    Jestem ciekawa kiedy nasi zaczną chodzić już sami. Starszy już chce chodzić sam na podwórko.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *