BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Obudź się” i bądź uważny

Jon Kabat-Zinn uczy, jak czerpać z życia więcej. I uważniej. Jak wsłuchać się w siebie i zajrzeć w głąb siebie.

Świat zmysłów obejmuje ich więcej niż pięć. Na co dzień uważamy ich funkcjonowanie za oczywiste i nie doceniamy w pełni zakresu oraz głębi ich możliwości. Jon Kabat-Zinn pokazuje, jak zyskać prawdziwy kontakt z naszymi zmysłami. W pierwszej części poradnika zabiera na w podróż przez świat zmysłów. Sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi. A dzięki temu łatwiej będziemy uważni.

Gdy jesteśmy nieuważni, nawet nie wiemy, kiedy minęły całe godziny, bo nie słyszymy nic oprócz jazgotu własnych myśli. Bo pozostajemy niezakorzenieni we własnej świadomości.

W części drugiej książki spotykamy się już dosłownie z uważnością i poznajemy tajniki formalnej praktyki medytacji. Czy wiesz, że medytować można na leżąco, siedząco i stojąco, a nawet w marszu? Ćwiczenia uważności zakorzenionej w ciele mają za zadanie nas przebudzić. Kabat-Zinn omawia poszczególne praktyki medytacji, pokazując, gdzie czają się na nas pułapki. Omawia też praktykę jogi, która jest głęboką, pełnoprawną praktyką medytacyjną. Wszystkie one prowadzą do rozumienia. Zaczynamy dzięki nim naprawdę słuchać, oddychać.

A najważniejsze, że autor pokazuje, jak uczynić z praktyki uważności część dnia codziennego.

Autor: Jon Kabat-Zinn
Tytuł: Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gdzie można kupić: tutaj

4 komentarze do “BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Obudź się” i bądź uważny

 • 10 lutego 2020 o 09:45
  Permalink

  … technika medytacyjna proponowana przez Kabat-Zinn ma charakter bardzo początkujący i warto o tym pamiętać … polecam bardziej szczegółowe książki Navisa Norda „Medytacja – Eliksir Trzeźwości” oraz „Medytacja i szczęśliwe stany umysłu: Metta” …

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2020 o 13:35
  Permalink

  Dziękuję za poleconą książkę! Praktyka jogi, oparta na świadomym oddychaniu pomaga odbierać rzeczywistość głębiej i pełniej, bo przy świadomym użyciu zmysłów, a na niektóre z nich często w ogóle nie zwracamy uwagi. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2020 o 19:58
  Permalink

  O, tej książki jeszcze nie znałam. Cały czas staram się zgłębić tajniki medytacji, uważności i lepszego funkcjonowania na co dzień. Połykam mnóstwo książek, a mimo to ciągle mam wrażenie, że jestem gdzieś daleko. Może to nie do końca moja droga, a może muszę poświęcić jeszcze nieco czasu i cierpliwości, aby nauczyć się żyć uważnie 🙂

  Dzięki za polecenie, na pewno zajrzę!

  Odpowiedz
 • 24 lutego 2020 o 15:05
  Permalink

  dość ciekawa książka, o ile nie przepadam za poradnikami, do tego mogłabym się skusić, bo ma ciekawy temat 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.