Po co się bawić z dzieckiem?

Zabawy są naturalnym sposobem nawiązywania kontaktu z dziećmi, a więc od wieków rodzice, dziadkowie, przyjaciele bawią się z dziećmi[1]. Zabawy wpływają na pozytywne i optymistyczne nastawianie, a ono z kolei pomaga maluchom lepiej sobie radzić w życiu. Dzieci potrzebują świadomości, że potrafią coś same zdziałać i zmienić, że mają wpływ na rzeczywistość i mogą być ważne dla „świata”[2].

Dzięki zabawie dzieci są w stanie oswoić trudne, niezrozumiałe dla nich sytuacje z życia dorosłych[3]. Maluchy naśladują zachowania, które zaobserwowały. Lalki czy misie stają się członkami rodziny, nawet klocki zostają uczłowieczone.

Jak bawić się z dzieckiem? Obserwujmy je. Maluch sam z siebie chętnie powtarza wielokrotnie to, co go interesuje i sprawia mu przyjemność. Poprzez obserwację dokonań malca możemy najłatwiej określić jego mocne i słabe strony. Warto spisywać swoje obserwacje, bowiem nasza pamięć jest ulotna. Starajmy się nadążyć za naszym dzieckiem podsuwając mu różnorodne materiały edukacyjne. Wykorzystujmy naturalne okazje do uczenia się. Powtarzajmy zabawy – wytwarza to nawyki i utrwala dopiero co zdobyte umiejętności. Stosujmy zasadę stopniowania trudności – zaczynajmy od zadań, które są w obrębie możliwości dziecka i kontynuujmy coraz trudniejsze zadania. I najważniejsze: nie denerwujmy się, że nasz maluch nie umie jeszcze tego, co świetnie wychodzi jego rówieśnikowi. Szanujmy słabości dziecka i zachęcajmy do ich pokonywania w atmosferze przyjemnej zabawy[4].

Pamiętajmy przy tym, że duża część zabawek dostępnych na rynku, w tym wiele tzw. zabawek edukacyjnych, nie wspiera rozwoju dziecka. Mogą nawet wręcz zadziałać odwrotnie zaburzając umiejętność koncentracji malucha i bardziej skłaniając do bierności niż do aktywnej zabawy. Do tej grupy należą zabawki „samobawiące się”, z którymi zabawa ogranicza się wyłącznie do wciśnięcia włącznika. Nadają się one do użycia wyłącznie w jeden sposób, hamując kreatywność. Elektroniczne zabawki wydają zwykle bardzo głośne dźwięki i migają kolorowymi światełkami, powodując nadmiar stymulacji, a przecież przebywanie w hałasie i wśród migających świateł jest przyczyną podenerwowania, zniecierpliwienia, dekoncentracji i bólu głowy. Dobre zabawki powinny służyć naszym pociechom do kreowania własnych światów, wymyślania historii i przeżywania ważnych chwil, a nie powinny służyć wyłącznie oglądaniu[5].

Pamiętajmy też, że pierwszych doświadczeń bycia samodzielnym dostarcza dziecku jego własne ciało, a sprawność fizyczna i osiągnięcia naszego malucha to środki i oznaki stawania się większym. Fizyczne zdolności uświadamiają malcowi jego postępy i stają się przejawami rosnącej samodzielności, a stawanie się samodzielnym przychodzi wraz z „umiejętnością stania na własnych nogach”. Zabawa na początku życia jest zabawą z ciałem i wszystkimi jego zmysłami. Dorośli powinni wzmacniać zdolności dziecka już na tym elementarnym poziomie, aby wspierać jego kompetencje i obudzić w nim wolę nietracenia odwagi w trudnych sytuacjach[6].

Tekst i foto: KOM

Przypisy:

[1] Jackie Silberg, Gry i zabawy z maluchami, Wydawnictwo Media Rodzina of Poznań, Poznań, s. 15.

[2] Renate Zimmer, Dzieci potrzebują wiary w siebie. Zabawy ruchowe, które czynią mądrymi i silnymi, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2007, s. 9.

[3] Dorota Zawadzka w rozmowach z Ireną A. Stanisławską, Moje dziecko cz. I, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013, s. 81.

[4] Colin Rose, Gordon Dryden, Zabawy fundamentalne. Wielcy i mali artyści, Wydawnictwo Transfer Learning, Gdańsk 2006, s. 35-36.

[5] Natalia Minge, Krzysztof Minge, Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Wspólne gry i twórcze zabawy, dzięki którym rozwiniesz jego zdolności, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2011, s. 209.

[6] Renate Zimmer, Dzieci potrzebują wiary w siebie. Zabawy ruchowe, które czynią mądrymi i silnymi, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2007,
s. 9-10.

One thought on “Po co się bawić z dzieckiem?

  • 24 lipca 2016 o 03:53
    Permalink

    David Wayne Teegarden (the medical officer) is a con-artist and wanted in Alaska, Michigan and Georgia. Check his license and I’m sure he will not return after being on the news, to much of a risk for him. Rumor has it that he’s already fled to Nova Sca?iatPleose forgive for posting this here, very greatful that everyone is safe and sound.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.