Polska w czasach zarazy – 14 marca

Zamknięte szkoły, kina, baseny, a nawet większość sklepów w galeriach handlowych. Co jeszcze?

Oto kompendium wiedzy ważne na sobotę, 14 marca, na godz. 8.50.

Najważniejsze pytanie: czy powinniśmy robić zapasy żywności?

Oto oficjalna odpowiedź rządu: „Nie. Sklepy spożywcze będą otwarte normalnie. Nie ma potrzeby robienia zapasów. Polska jest jednym z największym producentów żywności w Europie, dlatego brak żywności nam nie grozi”.

Sklepy spożywcze

Mają być wszystkie otwarte, również te w galeriach handlowych.

Szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie

Zajęcia zostały zawieszone (jak na razie) w dniach od 12 marca do 25 marca 2020 r., z czego pierwsze dwa dni (czwartek i piątek, 12-13 marca) były okresem przejściowym (odbywały się zajęcia opiekuńcze). Od poniedziałku, 16 marca zajęcia zostają zawieszone, uczniowie nie przychodzą do przedszkola, szkoły, placówki oświatowej.

Galerie i centra handlowe

Rząd ograniczył funkcjonowanie centrów i galerii handlowych – od soboty, 14 marca mają w nich być czynne tylko:
* sklepy spożywcze,
* apteki,
* drogerie,
* pralnie.
Zamknięte zostają tu sklepy z wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym i ze sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi, a także wszystkie punkty prowadzące działalność rozrywkową i gastronomiczną.

Banki

Banki i placówki finansowe działają normalnie.

Restauracje i bary

Tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem – restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie, ale nie będzie można zjeść czy wypić nic na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do domu.

Siłownie, kluby fitness

Wszystkie takie placówki są zamknięte do odwołania – siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness.

Rozrywka

Zamknięte są teatry, kina, muzea, biblioteki, kina, kluby, kasyna i inne miejsca rozrywki.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób

Od soboty, 14 marca, obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń publicznych, państwowych i religijnych. W jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 50 osób, wliczając to organizatora i osoby działające w jego imieniu.

Zakłady pracy

Ograniczenie zgromadzeń nie dotyczy zakładów pracy, nawet tych zatrudniających powyżej 50 osób.

Granice

Od niedzieli 15 marca na 10 dni zostaną zamknięte granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski, ale będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać do Polski bez zakłóceń. Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców, ale część z nich nadal będzie mogła przyjeżdżać do naszego kraju (małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę). Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:
* osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
* cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
* zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
Można wyjechać z kraju. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *