WYCIECZKI MAMKOWO.PL Dąb Bartek

Nieopodal Kielc rośnie najsłynniejszy i prawdopodobnie najstarszy dąb w Polsce – Bartek. Ile dokładnie ma lat? Trudno powiedzieć. Na początku XX wieku mówiono o 1200 latach, teraz naukowcy podają szacunki od 700 do 1000 lat.

Bartka nie trzeba szukać daleko w lesie. Stoi on majestatycznie przy drodze wojewódzkiej nr 750 (z Zagnańska do Samsonowa) – w miejscowości Bartków, kilkanaście kilometrów od Kielc. Trzydziestometrowy Bartek to dąb szypułkowy, pomnik przyrody ożywionej.

Naprzeciw sędziwego drzewa, po drugiej stronie ulicy, mieści się spory parking. Latem pobierana jest tam opłata w kwocie 3 zł za zaparkowany samochód. Samego dęba podziwiać można za darmo, jednak z pewnej odległości – drzewo jest otoczone ogrodzeniem, nie można do niego podchodzić i go dotykać. Jego masywne konary opierają się na teleskopowych podporach.

Czy warto zajrzeć do Bartka z dziećmi? Oczywiście, taka wycieczka to swoista lekcja przyrody. Ukazanie młodemu pokoleniu takiego niezwykłego okazu buduje szacunek do natury. Przy okazji możemy zrobić sobie ciekawą powtórkę z historii i opowiedzieć maluchom o Janie III Sobieskim i bitwie pod Wiedniem. Według podań król odpoczywał w cieniu konarów Bartka wracając ze zwycięskiego starcia. Legenda mówi także o tym, że Sobieski i jego żona, królowa Marysieńka, ukryli w pniu dębu tajemniczy skarb… Już w XVII wieku dąb Bartek był słynny. Ponoć za panowania Jana III Sobieskiego w pniu powstało pęknięcie. Okoliczna ludność uznała, że zwiastuje to złe wydarzenia dla Polski. Wieść o tym dotarła do władcy, który szykował się do odsieczy wiedeńskiej. Europę nawiedzały bowiem wojska tureckie. Sobieski zapowiedział, że jeśli bitwa będzie zwycięska, odwiedzi Bartka. I tak się stało. W dziupli król ukrył skarby i jeszcze tej samej nocy dziupla zarosła. Bartek zdrowy nadal czuwał nad państwem polskim.

My odwiedziliśmy Bartka zimą, mogliśmy więc podziwiać w pełni jego pień, konary i gałęzie. Wiosną korona dębu zazielenia się. To wręcz niesamowite, że to drzewo, mimo tylu wieków i spróchniałego pnia, wciąż jest żywe. Grubość zdrowej tkanki to zaledwie od 5 do 20 cm.

Bartek chroniony jest przed burzami piorunochronem, w 1991 r. piorun uderzył w jeden z konarów, uszkodzeniu uległa również część pnia. Nie wiadomo, jak długo jeszcze postoi.

Tekst i foto: KOM

Zaciekawiło Cię to? Proszę podaj dalej!
error

Jedna myśl na temat “WYCIECZKI MAMKOWO.PL Dąb Bartek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *