WYCIECZKI MAMKOWO.PL: Zagórze Śląskie

Pomiędzy Górami Sowimi a Górami Wałbrzyskimi leży sobie magiczna miejscowość – Zagórze Śląskie. To wieś z górą, zamkiem, jeziorem, hotelami i domkami oraz przepięknymi lasami. A tuż obok znajdziemy stuletnią tamę…

 

Dawno, dawno, w XIII w., Bolko I Surowy, książę świdnicko-jaworski, wzniósł na niewysokiej górze Choina (450 m n.p.m.) zamek warowny. Grodno – tak się zwał. Legenda mówi, że jeden z władców Grodna chciał, aby jego córka poślubiła pewnego księcia. Lecz ta nie chciała być żoną. Ojciec zakuł dziewczynę w kajdany w piwnicy i zagłodził na śmierć. Do dziś szkielet księżniczki możemy oglądać…

 

Legend zresztą jest więcej… W XVIII w. chłopiec mieszkający w zamku miał psa, Kusego. Jednego razu chłopiec wracając konno ze szkoły w Świdnicy, wypadł z siodła i osunął się po skarpie w dół. Gdyby nie jego wierny towarzysz, który w pysku trzymał cugle konia, rodzice nie znaleźliby syna.

 

 

 

 

 

Oj warto zwiedzić Zamek Grodno. Warto też przejść się wiszącym mostem nad Jeziorem Bystrzyckim. I warto zawędrować nieco dalej – do tamy na rzece Bystrzyca! Ta monumentalna budowla kamienna ma długość w koronie 230 m, szerokości u podstawy 29 m i wysokość 44 m. W tym roku obchodzi setne urodziny!

 

 

Zagórze to turystyczna miejscowość. Po latach reaktywowano tu ośrodek Wodniak z domkami przy plaży i wybudowano pokaźny hotel w miejscu dawnej restauracji. Zagórze to też kręte drogi, którymi wiodą trasy rajdów. Oprócz zamku Grodno mamy tu zabytkowy kościół pw. Świętego Krzyża z XIV w. i zespół pałacowy przy ul. Głównej z drugiej połowy XIX w. Miłośników przyrody zachwyci rezerwat Góra Choina.

 

 

 

 

W Zagórzu jest też restauracja Zagroda z Minizoo, w którym znajdziemy m.in. lamy. A w Lubachowie, poniżej tamy, przy pensjonacie Mariaż działa hodowla osłów!

 

 

 

KOM

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy do “WYCIECZKI MAMKOWO.PL: Zagórze Śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.