Zmiany w polskiej oświacie – co dobrego?

Zewsząd słychać krytyczne głosy co do reformy edukacji. Ja jednak postanowiłam poszukać światełka w tunelu. Co dobrego mogą nam przynieść zmiany w polskiej oświacie?

Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że wszystkie dokumenty niezbędne do tego, aby uczyć w nowym systemie szkolnym (podstawa programowa dla szkół podstawowych oraz ramowe plany nauczania dla wszystkich typów szkół) są przygotowane. Do końca obecnego roku szkolnego przeszkoleni z nowej podstawy programowej mają zostać nauczyciele. Wydawnictwa pracują nad nowymi podręcznikami dla klas I, IV, VII, z których od września będą uczyli się uczniowie według nowej podstawy programowej. MEN zapewnia, że jeszcze przed wakacjami będzie gotowa oferta podręczników do tych klas.

 

Każdy uczeń ma otrzymać książki i ćwiczenia w szkole. Podręczniki oraz materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i klas gimnazjalnych będą sfinansowane z budżetu państwa.

 

Co jeszcze da naszym dzieciom szkoła? – Chcę, aby dzieci miały zapewniony przynajmniej jeden ciepły posiłek w szkole i mogły w spokoju zjeść go podczas jednej dłuższej przerwy „obiadowej” – mówi Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. – Takie rozwiązania planujemy wprowadzić w szkole w roku szkolnym 2018/2019. Dodatkowo wspólnie z Ministrem Zdrowia przedstawimy wkrótce wstępne założenia programu obejmującego opieką stomatologiczną uczniów. Zarówno posiłek, jak i opieka stomatologiczna to istotne elementy składające się na dobrą szkołę.

 

Reforma w skrócie

 

Od września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową. To oznacza, że 1 września 2017 r. rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy VII (absolwenci klasy VI dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej), którzy 1 września 2018 r. będą pierwszymi uczniami klasy VIII tej szkoły. Projekt ustawy przewiduje stopniowe i ewolucyjne wygaszanie gimnazjów. We wrześniu 2017 r. nauki w gimnazjach nie rozpoczną pierwszoklasiści, co oznacza, że z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum. Struktura szkolnictwa będzie więc obejmowała:
* 8-letnią szkołę podstawową,
* 4-letnie liceum ogólnokształcące,
* 5-letnie technikum,
* 3-letnią branżową szkołę I stopnia,
* 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
* 2-letnią branżową szkołę II stopnia,
* szkołę policealną.

 

Dodatkowe informacje dotyczące zmian w systemie edukacji znajdują się na stronie internetowej: www.reformaedukacji.men.gov.pl.

 

KOM

3 myśli na temat “Zmiany w polskiej oświacie – co dobrego?

 • 24 maja 2017 o 09:30
  Permalink

  Nie wierzę w te zapewnienia. Skąd państwo ma wziąć pieniądze na obiady i dentystów? Nie wierzę im juz w nic!

  Odpowiedz
 • 24 maja 2017 o 09:42
  Permalink

  No ja także nie wierzę w zapewnienia men
  w polskiej oświacie jest coraz gorzej

  Odpowiedz
 • 28 maja 2017 o 12:41
  Permalink

  przeżyłąm już tyle zmian w polskiej oświacie, że nawet nie chce o tym myślec, wydaje mi się że jest coraz gorzej, do czego nas to doprowadzi?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *