Żyje Ci się lepiej? Tak twierdzi ministerstwo

Polskim rodzinom żyje się lepiej – obwieszcza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – W przeciwieństwie do poprzedników obecny rząd od początku postawił na politykę rodzinną, której wyznacznikiem jest długofalowość działań – czytamy na stronie ministerstwa. I dalej: – Dzisiaj, pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, polskie rodziny są bezpieczne i mają gwarancję długotrwałej i dalekowzrocznej opieki państwa.

Ministerstwo wylicza: wzrost wydatków z budżetu państwa z 1,78 % proc. PKB w 2015 r. do ok. 4 % w 2020 roku po wprowadzeniu 500+ bez kryterium dochodowego, 1,32 mld dla polskich rodzin z „Dobrego startu”, ponad 780 tys. rodzin z Kartami Dużej Rodziny. I pisze: – Za każdym jednak wskaźnikiem, liczbą i procentem kryje się przede wszystkim człowiek. Jest to dziecko, które pierwszy raz w życiu z rodzicami pojechało na wakacje dzięki programowi Rodzina 500+, a we wrześniu dostało nowy plecak ze świadczenia Dobry Start. To także mama, która nie musi obawiać się, że zabraknie miejsca w żłobku dla jej dziecka i będzie musiała zrezygnować z pracy, a nie stać ją na opiekunkę. Razem z mężem widzi, że ich pensje co roku rosną, a co więcej przestali już dawno myśleć o widmie bezrobocia.

Na 500 plus państwo od początku działania programu do końca maja tego roku wydało ponad 72,5 mld zł. Teraz od lipca programem „Rodzina 500+” zostały objęte wszystkie dzieci do 18. roku życia, to 6,8 mln dzieci w 4,4 mln rodzinach.

Dzięki programowi rodziny mogą pozwolić sobie na większe inwestycje w rozwój swoich dzieci,  poprzez wyjazdy wakacyjne czy w dodatkowe zajęcia edukacyjne – czytamy w tekście Biura Promocji MRPiPS. – Polska bieda nie ma już twarzy dziecka. Coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. (…) Rodziny wielodzietne rządzą. Dzięki wszystkim programom prorodzinnym rodziny wielodzietne przestały kojarzyć się z biedą i bezradnością. (…) Coraz więcej rodziców może łączyć wychowanie dzieci z pracą zarobkową, ponieważ przybywa miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych dzięki programowi Maluch+. (…) Seniorzy dzięki programom Senior+ i ASOS nie czują się wykluczeni. (…) Bezpieczna praca to bezpieczna rodzina. Rekordowo niskie bezrobocie (5,3% w czerwcu według szacunków resortu), utrzymujący się wysoki wzrost PKB (5,1 % w 2018 r.), systematyczny wzrost wynagrodzeń (około 7 % rok do roku w sektorze przedsiębiorstw), w tym płacy minimalnej (zapowiadany wzrost o 200 zł w 2020 r.) tworzą przyjazny klimat dla rodzin i przywracają im poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego.

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2018 r. wyniósł 1 693 zł  i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o prawie 6% w ujęciu nominalnym  – te dane Głównego Urzędu Statystycznego także cytuje biuro promocji. W tekście nie ma jednak ani słowa o podwyżkach cen żywności (kilogram pietruszki za ponad dwadzieścia złotych!).

Czy Twojej Rodzinie żyje się lepiej?

KOM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *