11/999 Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego? [tekst]

Porady dla Perfekcyjnych Pań Domu

Jasny osad, który oblepia ścianki czajnika, a nierzadko wpada nam razem z wodą do kawy czy herbaty, to kamień. Osadza się on podczas zwyczajnego użytkowania.

Możemy się pozbyć osadu za pomocą specjalnych środków dostępnych na rynku, które albo pozostawia się na dłuższy czas w czajniku z wodą, albo też gotuje – zależnie od rodzaju preparatu. Należy dokładnie przeczytać instrukcję i się do niej zastosować. Pamiętajmy o tym, aby przypilnować czajnika, by nikt nie „zrobił sobie akurat herbaty”.

Możemy sprawę załatwić bardziej ekologicznie – kwaskiem cytrynowym lub octem. Ten drugi sposób jest skuteczniejszy, ale też nie każdy jest w stanie znieść zapach octu. Jak za jego pomocą usunąć kamień? Wlać roztwór wody i octu w stosunku 1:1 (jeśli czajnik jest bardzo zapuszczony, możemy zrobić to samym octem) i gotujemy. Następnie pozostawiamy czajnik na kilka minut z octem, po czym płyn wylewamy i wlewamy do czajnika wodę. Gotujemy, wylewamy i czynność powtarzamy z czystą wodą. Na koniec płuczemy jeszcze bieżącą wodą. Po dwóch gotowaniach wody zapach octu powinien zniknąć, ale jeśli go wciąż czujemy, nie zaszkodzi jeszcze raz zagotować wodę.

Przyjemniejszym sposobem jest skorzystanie z kwasku cytrynowego. Do czajnika wlewamy 200 ml kwasku (mała buteleczka) i dopełniamy wodą lub do czajnika pełnego wody wsypujemy opakowanie (20 g) kwasku w proszku. Wodę gotujemy, odstawiamy na kilkanaście minut i wylewamy. Wlewamy do czajnika czystą wodę, gotujemy, wylewamy i płuczemy bieżącą wodą.

Karolina z Mamkowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *