2 tydzień życia niemowlaka: Pierwszy spacer i uczenie się siebie

Zadomowiliśmy się już w domu i powoli się siebie uczymy. Maluszek w tym wieku zaczyna przyzwyczajać się do rytmu dobowego. Przyszedł czas na pierwszy spacerek w głębokim wózku.

Czego możemy się spodziewać po  berbeciu w tym wieku? Około czternastego dnia dziecko będzie już z całą pewnością rozpoznawać matkę. Takie niemowlę unosi rączki, gdy czuje, że ktoś się obok niego porusza[1]. Maluszek ssie, gdy ma włożony miękki przedmiot do ust i automatycznie połyka mleko. Aktywny w tym wieku jest odruch Moro: noworodek przestraszony wygina grzbiet i rozpościera ramiona, a następnie zagarnia nimi powietrze. Podobnie aktywny jest odruch szukania: po dotknięciu policzka dziecko odwraca głowę w tę stronę, aby znaleźć sutek. Jeśli „postawimy” niemowlę i dotknie ono stopami płaskiej powierzchni, zacznie poruszać nogami. Noworodek jeszcze nie może utrzymać głowy bez podparcia ani podnieść jej z materaca. Za to odruchowo chwyta przedmioty włożone do ręki, choć nie potrafi ich jeszcze utrzymać. Maluszek skupia przez chwilę wzrok na obiekcie znajdującym się blisko twarzy i mruga, gdy cos zbliża się szybko do jego buzi[2].

Jak rośnie dziecko? Po pierwszym tygodniu, kiedy to niemowlę może stracić do jednej dziesiątej wagi po urodzeniu, noworodek ogólnie będzie zyskiwał do 28 g dziennie[3]. Wagę należy kontrolować. Szczególnie w pierwszym miesiącu życia – jest to jedyna właściwie wskazówka, która informuje nas, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu[4].

Jak powinniśmy zajmować się dzieckiem? Maluszek w tym wieku chce oglądać świat z różnych pozycji, ale jeszcze nie umie podnieść głowy z materaca ani obrócić jej na boki. Powinniśmy więc podnosić dziecko podtrzymując dolną część jego ciała jedną ręką, a głowę drugą. Ważne, aby unosić je obiema rękami jednocześnie, by głowa nie zwisała poniżej tułowia[5]. Nie bójmy się kłaść noworodka na podłodze – jeśli ma okazje tak poleżeć, szybciej nauczy się przetaczać na boki. Niemowlę pieszczone podczas przewijania nawiąże bliższą więź z opiekunem. Pamiętajmy też, że jeśli noworodek wie, że rodzice przyjdą natychmiast na dźwięk jego płaczu, nabiera zaufania do świata[6].

A co z zabawkami? W pierwszym miesiącu życia możemy dziecku zamontować karuzelę z biało-czarnymi kształtami nad łóżeczkiem, tuż poza zasięgiem niemowlęcia (w sprzedaży są raczej kolorowe zabawki na karuzelach, ale łatwo możemy sami „przerobić” taką zabawkę – patrz tutaj). W ciągu pierwszych tygodni życia bowiem maluchy reagują pozytywniej na takie kontrastowe barwy niż na kolory[7].

Ważne jest, aby mama dziecka w tym okresie też myślała o sobie. Młode matki często mówią, że nie wyobrażały sobie tak potwornego braku snu. Tymczasem noworodka trzeba karmić również w nocy, co sprawia, że śpi się nie więcej niż dwie godziny z rzędu. Narasta ogromne zmęczenie, które przejawia się bólem kości, rozdrażnieniem oraz brakiem cierpliwości[8]. Po urodzeniu mojego pierwszego dziecka praktycznie nie spałam przez pierwsze dwa tygodnie. Później to mocno odchorowałam, więc nie polecam takiego trybu życia. Fakt, ja po prostu nie potrafiłam spać, pomimo okropnego zmęczenia. Organizm odzwyczaił się od snu jeszcze w szpitalu, gdzie przez okrągłą dobę towarzyszyło mi niebieskie światło. Po powrocie do domu długo nie mogłam się przyzwyczaić na nowo do zwykłego funkcjonowania. Po urodzeniu drugiego dziecka już świadomie pamiętałam o śnie, co uchroniło mnie przed depresją poporodową, do której mam skłonności.

Matka powinna pamiętać nie tylko o śnie, ale i o odpowiednim odżywianiu. A także o ruchu na świeżym powietrzu. Drugi tydzień życia dziecka to czas, kiedy powinniśmy się wybrać na spacer. Codzienne maszerowanie z wózkiem ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie!

Nie zapominajmy o tatusiach. Bardzo często ojciec pada ofiarą „szoku poporodowego” i oczekuje od swojej partnerki wsparcia. Ważne, aby pozwolić mu mieć swój udział w opiece nad noworodkiem, choć może on być na początku bardzo wystraszony. Wkrótce nabierze więcej pewności siebie[9].

KOM

***

Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:

* 1 tydzień życia niemowlaka

* 2 tydzień życia niemowlaka

* 3 tydzień życia niemowlaka

* 4 tydzień życia niemowlaka

* 5 tydzień życia niemowlaka

* 6 tydzień życia niemowlaka

* 16 tydzień życia niemowlaka

* 32 tydzień życia niemowlaka

* 33 tydzień życia niemowlaka

* 43 tydzień z życia niemowlaka

***

Zobacz też inne teksty z działu „Rozwój dziecka”!

Przypisy:

[1] Carola Schuster-Brink, Patricia Mennen, Eva Rosch, Elisabeth Veit, Poradnik młodych rodziców, Świat Książki, Warszawa 1997, s. 200-201.

[2] Richard C. Woolfson, Zdolne niemowlę. Jak rozwijać wrodzone zdolności dziecka, Muza SA, Warszawa 2002, s. 38.

[3] Louis Borgenicht, Joe Borgenicht, Bobas. Instrukcja obsługi. Wskazówki użytkowe, wykrywanie i usuwanie usterek oraz porady serwisowe, Vesper, Poznań 2008, s. 68.

[4] Anne Krueger, Macierzyństwo. Pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka, BOSZ, Olszanica 2001, s. 117-118.

[5] Richard C. Woolfson, Zdolne niemowlę. Jak rozwijać wrodzone zdolności dziecka, Muza SA, Warszawa 2002, s. 52-53.

[6] Anne Krueger, Macierzyństwo. Pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka, BOSZ, Olszanica 2001, s. 117.

[7] Louis Borgenicht, Joe Borgenicht, Bobas. Instrukcja obsługi. Wskazówki użytkowe, wykrywanie i usuwanie usterek oraz porady serwisowe, Vesper, Poznań 2008, s. 63.

[8] Anne Krueger, Macierzyństwo. Pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka, BOSZ, Olszanica 2001, s. 130.

[9] Elizabeth Fenwick, Matka i dziecko. Vademecum, Świat Książki, Warszawa 1994, s. 77.

7 komentarzy do “2 tydzień życia niemowlaka: Pierwszy spacer i uczenie się siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *