4 tydzień życia niemowlaka: Rozwija się komunikacja

Dziecko w czwartym tygodniu życia poczyniło już ogromne postępy w stosunku do siebie samego sprzed trzech tygodni. Uważny rodzic zauważy wiele zmian!

Co prawda niemowlak nie potrafi jeszcze pełzać, chodzić ani mówić, ale lepiej teraz śpi i jest aktywniejszy po obudzeniu. Szeroko otwiera oczy. Potrafi już regularnie oddychać, ustabilizował się też jego rytm serca i temperatura ciała[1]. Maleństwo zaczyna się z nami też komunikować! W jego krzyku mama odczytać może pewne sygnały: nagły i głośny krzyk sygnalizuje głód i ból (zwykle brzuszka), a krzyk łagodny, przytłumiony, jakby żalący się – oznacza przeważnie zmęczenie[2].

Co ciekawe, już teraz można przewidywać, którą ręką dziecko będzie się chętniej posługiwało w przyszłości. Maluszek w okresie czuwania ma bowiem swoją ulubioną pozycję, zazwyczaj leżącą na plecach, z główką zwróconą w ulubioną stronę, rączką z tej strony wyciągniętą, a z drugiej – podkurczoną[3].

Dla nas ten tydzień był wyjątkowy – mieliśmy w domu gościa, Annę Pawłowską, która zrobiła nam cudną sesję zdjęciową (fotki jej autorstwa ozdabiają ten tekst; a oto strona Ani – Pawłowska Anna Fotografia). W tym tygodniu też nastąpiło pierwsze większe wyjście – zabrałam Piotrka na spotkanie z koleżankami z liceum.

Tekst: KOM, foto: Anna Pawłowska

***

Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:

* 1 tydzień życia niemowlaka

* 2 tydzień życia niemowlaka

* 3 tydzień życia niemowlaka

* 4 tydzień życia niemowlaka

* 5 tydzień życia niemowlaka

* 6 tydzień życia niemowlaka

* 16 tydzień życia niemowlaka

* 32 tydzień życia niemowlaka

* 33 tydzień życia niemowlaka

* 43 tydzień z życia niemowlaka

***

Przypisy:

[1] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994, s. 19.

[2] Annette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 17.

[3] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, op. cit., s. 19.

***

Zobacz też inne wpisy z tej kategorii:

Rozwój dziecka

One thought on “4 tydzień życia niemowlaka: Rozwija się komunikacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *