4 tydzień życia niemowlaka: Rozwija się komunikacja
Dziecko w czwartym tygodniu życia poczyniło już ogromne postępy w stosunku do siebie samego sprzed trzech tygodni. Uważny rodzic zauważy wiele zmian!
Co prawda niemowlak nie potrafi jeszcze pełzać, chodzić ani mówić, ale lepiej teraz śpi i jest aktywniejszy po obudzeniu. Szeroko otwiera oczy. Potrafi już regularnie oddychać, ustabilizował się też jego rytm serca i temperatura ciała[1]. Maleństwo zaczyna się z nami też komunikować! W jego krzyku mama odczytać może pewne sygnały: nagły i głośny krzyk sygnalizuje głód i ból (zwykle brzuszka), a krzyk łagodny, przytłumiony, jakby żalący się – oznacza przeważnie zmęczenie[2].
Co ciekawe, już teraz można przewidywać, którą ręką dziecko będzie się chętniej posługiwało w przyszłości. Maluszek w okresie czuwania ma bowiem swoją ulubioną pozycję, zazwyczaj leżącą na plecach, z główką zwróconą w ulubioną stronę, rączką z tej strony wyciągniętą, a z drugiej – podkurczoną[3].
Dla nas ten tydzień był wyjątkowy – mieliśmy w domu gościa, Annę Pawłowską, która zrobiła nam cudną sesję zdjęciową (fotki jej autorstwa ozdabiają ten tekst; a oto strona Ani – Pawłowska Anna Fotografia). W tym tygodniu też nastąpiło pierwsze większe wyjście – zabrałam Piotrka na spotkanie z koleżankami z liceum.
Tekst: KOM, foto: Anna Pawłowska
***
Rozwój niemowlaka na Mamkowo.pl:
* 43 tydzień z życia niemowlaka
***
Przypisy:
[1] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994, s. 19.
[2] Annette Nolden, Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Świat Książki, s. 17.
[3] Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat, op. cit., s. 19.
***
Zobacz też inne wpisy z tej kategorii:
Pingback: 6 tydzień życia niemowlaka: Bobas jak z reklamy – Mamkowo.pl – blogo-serwis dla rodziców