7/999 Jak się pozbyć kaca?

999 Porad Pani Domu na XXI wiek

Dobrą zabawę zazwyczaj trzeba odchorować. Kac sprawia, że wielu zarzeka się, że już nigdy nie weźmie alkoholu do ust. Co powoduje tak złe samopoczucie? I jak się go pozbyć?

W napojach wyskokowych zawarty jest etanol – substancja, która odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Alkohol etylowy szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (właściwie proces ten rozpoczyna się już w ustach). Po pewnym czasie stabilizacji jego stężenia w tkankach rozpoczyna się proces eliminacji alkoholu etylowego z organizmu. Kilka procent etanolu jest wydalanych z moczem i przez drogi oddechowe, a pozostałe – organizm metabolizuje. Alkohol etylowy przekształca się w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Te związki są bardzo toksyczne. Jednocześnie etanol sprawia, że zwiększa się wydalanie wody z organizmu wraz z moczem. A jako przyczyny kaca wymieniane są właśnie odwodnienie, niedocukrzenie, zatrucie organizmu aldehydem octowym, jak również niedobór glutaminy i witaminy B12.

Głowa boli…

I to nie jedyna dolegliwość osób „na kacu”. Bólowi głowy towarzyszą: pragnienie, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, światłowstręt, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, drgawki, zaburzenia równowagi oraz apatia i rozdrażnienie. Wiele osób ma dosłowny wstręt do alkoholu.

Sam ból głowy jest spowodowany i przez odwodnienie mózgu, ale także przez rozszerzenie jego naczyń krwionośnych. Do tego alkohol sprawia, że krew staje się bardziej kwaśna niż zwykle (ma niższy odczyn pH), a to powoduje pocenie się i nudności.

By kac odszedł precz

Przede wszystkim musimy zlikwidować skutki odwodnienia. Zaraz po obudzeniu warto sporo wypić – czystej wody (nawet i pół litra na raz). Oprócz tego dobrze jest wypić sok grejpfrutowy, pomarańczowy lub też pomidorowy, które dostarczą nam witaminy C oraz fruktozę (cukier owocowy, który przyspiesza metabolizm alkoholu). Naczynia krwionośne w mózgu pomoże zwęzić kawa (nie powinno się jednak przesadzać z nią, gdyż podobnie jak alkohol działa moczopędnie, a więc odwadniająco).

Mówi się, że na kaca dobry jest rosół. I jest to prawda – wywar z drobiu pomaga uzupełnić sód i potas, a przy tym jest dość pożywny (a nie wszyscy mogą w tym stanie spokojnie przyjmować pokarmy stałe). Potas można też uzupełnić jedząc banana, jeśli słodkie cię nie odrzuca – polej go miodem, który zawiera fruktozę.

Po spożyciu dużej ilości alkoholu mamy ochotę nie ruszać się z łóżka. Jednak dobrze jest wyjść na powietrze, nawet pobiegać. Ruch bowiem pobudza organizm do produkcji endorfin, a te są naturalnymi środkami przeciwbólowymi.

Pomyśl o skutkach przed imprezą

Jak się ustrzec kaca? Nie pić alkoholu! Jeśli jednak wiemy, że będziemy spożywać napoje wyskokowe, możemy się do tego przygotować. Warto przed piciem zjeść tłusty posiłek (to sprawi, że do krwi wchłonie się mniej alkoholu).

Pomyśl, co będziesz pił. Mniejsze objawy złego samopoczucia daje spożycie białych alkoholi (wódki, białego wina). Za to alkohol szybciej przenika do krwi, gdy pijemy coś musującego (szampana, colę). Warto jednak pamiętać o napojach bezalkoholowych – najlepsze będą soki owocowe i woda mineralna.

Karolina Osińska-Marcińczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *