Czy każdy niemowlak umie pływać?
Zachwycają nas zdjęcia nurkujących maluszków, pływających z otwartymi oczami. Niesamowite, co? Czy każdy niemowlak potrafi pływać?
Mówi się o „pływaniu niemowląt”, są kursy pływania niemowląt (moje dzieci ukończyły takie kursy jako kilkumiesięczniaki). Na okładce płyty Nirvany dzieciątko sobie płynie na golaska pod wodą…
Jednak nie jest to tak, że niemowlaka możemy wrzucić na głęboką wodę, a ten sam przepłynie trzy długości basenu. Sam termin „pływanie niemowląt” trochę wprowadza w błąd. W rzeczywistości maleńkie dzieci nie pływają w potocznym tego słowa znaczeniu. Jednak faktycznie, utrzymywanie się przy powierzchni przychodzi dużo łatwiej niż dorosłym a ich dobra pływalność jest wynikiem budowy morfologicznej niemowlęcia, które posiada lekki i drobny układ kostny, niewielką masę mięśniową, stosunkowo dużą ilość lekkiej tkanki tłuszczowej i znaczną pojemność płuc.
Rzeczywiście średnio do 6-8 miesiąca życia dzieci mają wrodzony instynkt z życia płodowego i potrafią wstrzymywać oddech pod wodą. Mnie najbardziej zachwycał fakt, że moje dzieci nie tylko oczka miały otwarte przy nurkowaniu, ale i buzie! Jakimś magicznym sposobem nie zachłystywały się wodą. To znaczy dla mnie magicznym – dla nich to było całkowicie naturalne!
Naukę pływania najlepiej jest rozpocząć bardzo wcześnie. Można zacząć już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Najczęściej szkoły pływackie oferują zajęcia dzieciom w wieku od 3 miesiąca życia (istotne jest, aby dzieciątko potrafiło trzymać sztywno główkę). To sprawia, że niemowlęta przynoszone przez rodziców na zajęcia na basenie mają przynajmniej trzymiesięczną przerwę w ciągłym kontakcie z wodą i ich instynkt z życia płodowego mógł zaniknąć.
Podczas zajęć na basenie najpierw oswaja się maluszka z wodą, zanurza się go lekko, kładzie na powierzchni wody (oczywiście rodzic podtrzymuje dziecko), utrwala się i ulepsza wcześniej poznane elementy i uczy się ruchów lokomocyjnych w czasie leżenia na brzuszku i na pleckach. Dzieciaczki uczą się również wskakiwać do wody. Na naukę samodzielnego pływania czas przyjdzie później.
Na podstawie:
E. Dybińska, A. Wójcicki, Wskazówki metodyczne do nauczania pływania, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Kraków 1992.
I. Turant, Pływanie niemowląt, „Pływanie”, nr 5, 2008
Karolina O-M
Pingback: Jak oswoić niemowlaka z wodą? [tekst] | Opowiadalnik - Poradnik dla każdego