Jak otworzyć firmę? Poradnik na 2018 rok

W jednym urzędzie, przez internet, a nawet przez telefon – tak możesz zarejestrować firmę!

 

Gdy otwierałam swoją działalność kilkanaście lat temu (był rok 2005), nabiegałam się trochę po urzędach. Najpierw urząd gminy, potem zakład ubezpieczeń i skarbówka, do tego wyjazd do innego miasta, aby uzyskać numer regon w urzędzie statystycznym… Wszystko trwało i kosztowało masę nerwów. Dziś jest dużo prościej, co nie oznacza, że bez nerwów się obejdzie.

 

Po pierwsze: pomysł, biznesplan i gruntowne przemyślenie wszystkiego

 

Dobry pomysł to podstawa. Kiedy już go masz, zapisz go. Teraz poszukaj w wykazie Polskiej Klasyfikacji Działalności odpowiedniego dla Twojej firmy numeru PKD (lub wielu numerów – to zależy od rodzaju działalności, na przykład praktycznie wszystkie usługi wykonywane przez kosmetyczki od paznokci po włosy kryją się pod kodem 96.02.Z: Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne; zaś usługi budowlane, które może wykonywać jedna firma, poukrywane są pod wieloma kodami). Każdy typ działalności ma przypisany unikalny, 5-znakowy kod. Wybierz kod działalności przeważającej, możesz wybrać też właściwie nieograniczoną liczbę kodów dodatkowych.

 

Wypisz wszystkie interesujące Cię kody PKD (przyda się to przy składaniu wniosku) i posprawdzaj, co się wiąże z każdym z nich (np. do prowadzenia niektórych działalności trzeba mieć specjalne uprawnienia czy wykształcenie; część rodzajów działalności wiąże się z obowiązkowym zgłoszeniem do VAT-u). Rozpisz to.

 

No i zabierz się za biznesplan. O nim napiszę w osobnym artykule. W sieci znajdziesz zresztą wiele podpowiedzi, jak taki dokument stworzyć. I choć dla wielu biznesplan jest po prostu jakimś tam dokumentem, dla Ciebie powinien stać się swoistą biblią Twojej działalności. Stwórz go przede wszystkim dla siebie (chyba że ubiegasz się na jego podstawie np. o dotację – wówczas biznesplan musi spełnić określone wytyczne).

 

Przemyśl formę prowadzenia działalności (spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza) i wybierz formę opodatkowania:
* na zasadach ogólnych,
* podatek liniowy,
* ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
* karta podatkowa.

 

Powyższe dane będą Ci niezbędne do wypełnienia wniosku rejestracyjnego, dlatego podejmij stosowne decyzje wcześniej.

 

Kalkulacja przychodów i kosztów zrobiona? Biznes na papierze się opłaca? A więc do dzieła!

 

Po drugie: formalności

 

Przede wszystkim wypełnij formularz CEIDG-1 – Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (znajdziesz go tutaj). Pamiętaj: rejestracja w CEIDG jest wolna od jakichkolwiek opłat, nie daj się nabrać na e-maile i listy tradycyjne od przeróżnych firm wymagających pieniędzy za wpis do ich rejestru o łudząco podobnej do CEIDG nazwie.

 

Możesz rozpocząć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Możesz też wniosek wypełnić i złożyć wcześniej. Nie możesz jedynie składać wniosku z datą przeszłą.

 

Jak złożyć wniosek?
* osobiście – w urzędzie miasta lub gminy,
* listem poleconym (poświadczonym notarialnie),
* elektronicznie – z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
* elektronicznie – bez użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego (podpiszesz go w urzędzie, do którego nie musisz wybierać się z wydrukowanym wnioskiem, wystarczy wygenerowany przez system numer),
* elektronicznie – za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
* przez telefon (w tym celu skontaktuj się z infolinią pod numerem tel.: 801 055 088 lub 22 765 67 32 i wspólnie z konsultantem wypełnij wniosek; po rozmowie otrzymasz SMS z kodem/numerem wniosku, z którym powinieneś udać się do swojego urzędu gminy, aby podpisać wniosek).

 

Rejestrując firmę w CEIDG zostaniesz automatycznie zarejestrowany w ZUS (jako płatnik składek) i w urzędzie skarbowym. W ciągu siedmiu dni od terminu rozpoczęcia działalności powinieneś zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS jako ubezpieczony.

 

Jeśli w chwili składania druku rejestracyjnego CEIDG-1 nie posiadałeś NIP-u, zostanie Ci on nadany po rejestracji. Otrzymasz także numer regon. Jeśli będziesz czynnym podatnikiem VAT, musisz złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym.

 

Po trzecie: jeszcze kilka spraw i możesz działać pełną parą!

 

Dobrze jest (choć nie jest to wymagane) założyć osobny rachunek bankowy dla firmy. Banki często wymagają przy zakładaniu konta pieczątki firmowej, wyrób więc taką. Być może musisz kupić i dokonać fiskalizacji kasy fiskalnej.

 

I już jesteś przedsiębiorcą!

 

Nie zapomnij o:
* odpowiedniej promocji, reklamie, public relations,
* formalnościach (zapisz sobie, do kiedy masz opłacać składki i podatki),
* misji i celach Twojej firmy 🙂

 

Powodzenia!

 

Karolina Osińska-Marcińczyk

One thought on “Jak otworzyć firmę? Poradnik na 2018 rok

  • 11 listopada 2018 o 23:20
    Permalink

    Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych na pewno tu wrócę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *