Jak wybrać kocyk dla niemowlęcia?

Wybór niemowlęcego kocyka może wydawać się prosty, jednak w sklepie z akcesoriami dla dzieci przyszli rodzice często nie wiedzą, na co zwrócić uwagę. Wybierają kocyk na podstawie swoich preferencji kolorystycznych i płci dziecka, zamiast przyjrzeć się materiałowi i jego właściwościom. Jak rozsądnie wybrać kocyk dla niemowlęcia? Na jakie cechy zwrócić uwagę przed jego zakupem?

1. Trwały materiał

2. Kocyk przystosowany do pogody

3. Wzór i kolorystyka

4. Materiał z certyfikatem bezpieczeństwa

5. Rozmiar kocyka dla niemowlaka

Kocyki niemowlęce to podstawowe elementy wyprawki kompletowanej przez przyszłych rodziców. Kocyk przydaje się w ciepłe noce do przykrywania maluszka, na spacerach oraz w podróży. Później przydaje się do przedszkola i żłobka, a nierzadko staje się również ulubioną przytulanką przed zaśnięciem. Bez kocyka trudno zająć się niemowlakiem, który potrzebuje otulania i ochrony przed chłodem. Jak wybrać kocyk niemowlęcy? Na co zwrócić uwagę, gdy zamierza się go kupić?

Trwały materiał

Kocyk dla niemowlęcia powinien służyć długo, dlatego ważne jest wybieranie modeli wykonanych z trwałego materiału. Kocyki z włóczki prezentują się stylowo i są eleganckie, jednak ich włókna są podatne na rozciąganie i inne uszkodzenia. Kocyk powinien być przystosowany do prania w pralce automatycznej, by odciążyć świeżo upieczonych rodziców z konieczności prania ręcznego kolejnej rzeczy. Ponadto kocyki dla niemowląt powinny być odporne na wysokie temperatury. W przypadku maluchów ważna jest możliwość prania tekstyliów w temperaturze 60 stopni Celsjusza, by dokładnie usunąć trudne plamy i drobnoustroje chorobotwórcze.

Trwały materiał powinien być jednocześnie odporny na utratę kolorów. Po wielu praniach nadal powinien mieć początkowe kolory i wzory. Dzięki temu zawsze będzie ozdobą dziecięcego pokoju. Trwałe barwy mają przede wszystkim kocyki wykonane z akrylu, bawełny i wełny.

Kocyk przystosowany do pogody

Kocyki niemowlęce powinno się zmieniać w zależności od pory roku i pogody. Na ciepłe dni odpowiednie są modele z cienkich włókien, które przepuszczają powietrze. Dzięki nim zapewnia się dziecku komfort termiczny nawet w tropikalne noce oraz chroni się go przed wychłodzeniem podczas spacerów w wózku w letnie wieczory. Na zimę niezbędne są z kolei grubsze kocyki, które skutecznie zatrzymują ciepło. Mogą zastąpić nawet śpiworki zimowe do wózków i inne akcesoria, które chronią dziecko przed zimnem.

Kocyk przystosowany do pogody uwzględnia również przewiewność. Włókna kocyka powinny usuwać ze skóry nadmiar wilgoci i zapobiegać przepoceniu. Dzięki temu malec obudzi się w lepszym humorze i będzie wypoczęty. Poliestrowe kocyki nie przepuszczają powietrza, nawet gdy są cienkie. Na lato lepsze są akcesoria uszyte z bawełny. Zimą można natomiast ogrzać maluszka kocykiem polarowym. Wysokiej jakości polary zatrzymują ciepło, nawet gdy są lekkie i dość cienkie.

Wzór i kolorystyka

Przy wyborze kocyka dla niemowlaka ważne jest zwrócenie uwagi na jego wzór i kolorystykę, gdy dobierze się już odpowiedni materiał i jego grubość. W przypadku dziewczynek dobrym wyborem są nie tylko kocyki różowe, a do chłopców pasują również inne modele niż stereotypowe niebieskie. W ostatnich latach często wybierane są kocyki w uniwersalnych barwach. Beżowe, szare i białe modele cieszą się ogromną popularnością ze względu na ich elegancję i ponadczasowość. Ponadto umożliwiają korzystanie z nich przez kilkoro dzieci bez względu na płeć. Młodzi rodzice chętnie wybierają je dla pierwszych pociech, by następnie przekazać je rodzeństwu.

Materiał z certyfikatem bezpieczeństwa

Dziecięce tekstylia zawsze powinny mieć certyfikat jakości i bezpieczeństwa, który potwierdza możliwość ich stosowania od chwili narodzin. Certyfikaty są przyznawane kocykom, które uszyto z materiałów spełniających kilka kryteriów. Przede wszystkim materiał powinien być wykonany bez użycia szkodliwych związków chemicznych i barwników. Ich obecność w materiale dyskwalifikuje kocyk, gdyż podczas kontaktu tkaniny ze skórą może dojść do jej podrażnień. Ponadto niektóre barwniki i związki używane do produkcji tanich tkanin powodują reakcje alergiczne. Co ważne, wysokiej jakości materiały są przystosowane do prania w wysokich temperaturach bez ryzyka odbarwienia. Materiały z certyfikatem bezpieczeństwa spełniają ten warunek, dlatego można włożyć je do bębna pralki bez obaw, że zafarbują pozostałe prane rzeczy.

Rozmiar kocyka dla niemowlaka

Kocyki dla niemowląt są dostępne w kilku standardowych rozmiarach. Do okrywania maluszka w wózku wystarczają modele w rozmiarze 50×75 cm lub 65×75 cm. Można używać ich również w dziecięcym nosidle. Do przykrywania niemowlęcia najlepiej sprawdzają się jednak kocyki o szerokości 80 cm i długości 100 cm. Ich wielkość jest na tyle uniwersalna, że mogą posłużyć do przykrywania dziecka, które poszło do przedszkola. Dzięki temu maluch na początku swojej przygody z przedszkolem korzysta na leżaku z ulubionego przykrycia, które ułatwia mu przetrwanie pierwszych dni rozłąki z rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *