Po co iść z niemowlęciem na basen?
Zastanawiasz się nad pójściem na pływalnię z maluszkiem? A może jesteś jednym z tych rodziców, którzy w życiu by z niemowlakiem na basen nie poszli? Tak czy inaczej – przeczytaj o korzyściach, jakie dają ćwiczenia z dziećmi na basenie od okresu niemowlęcego!
Ruch w wodzie to super zabawa nawet dla maleńkich dzieci. Przecież jeszcze niedawno przez dziewięć miesięcy pływały sobie w brzuszku! Oczywiście nie każde dziecko entuzjastycznie podejdzie do zanurzenia go w basenowej wodzie, najpierw maluszka trzeba z wodą oswoić. Ale gdy mamy już to za sobą, to naprawdę zabawa na basenie daje szereg korzyści!
Przede wszystkim woda umożliwia ruch w trzech płaszczyznach jeszcze zanim dziecko jest zdolne poruszać się samodzielnie na lądzie. Dzięki temu rozwijają się zdolności ruchowe i poprawia koordynacja maluszka. Włókna mięśniowe dzieciątka leżące bezpośrednio pod skórą są stymulowane intensywnie przez dotyk rodzica oraz wodę, co powoduje efekt relaksacji i reguluje napięcie mięśni. I choć woda reaguje i odpowiada na ruch dziecka, to też sama się rusza i oddziałuje na ciało dziecka. Maluszek musi więc przeciwdziałać zmianom pozycji, dzięki czemu poprawia mu się zmysł równowagi. W wodzie potrzeba mniej statycznej pracy mięśni (np. do pokonywania grawitacji), a więc zwiększa się możliwość do pracy dynamicznej – kościec dziecka jest odciążony, a jego mięśnie się wzmacniają.
Zanurzenie w letniej wodzie (31-33°C – odpowiedniej dla najmłodszych dzieci) powoduje głębszy oddech i aktywizuje układ krążenia. W momencie kontaktu z wodą i z powodu zanurzania klatki piersiowej w górę i w dół początkowo oddech dziecka przyspiesza (to naturalne, nie bójmy się tego!), po chwili staje się dłuższy i głębszy. Jednocześnie poprawia się inhalacja, a mięśnie towarzyszące oddychaniu są wzmacniane, co prowadzi do rozwoju klatki piersiowej. Zajęcia w wodzie wspomagają rehabilitację dzieci z dysfunkcjami narządów ruchu.
To nie wszystko! Dzieci pływające lepiej adaptują się do nowych sytuacji, mają wyższy poziom pewności siebie i niezależności oraz mają większy repertuar ruchów i bardziej pozytywne emocjonalne zachowania, a także charakteryzuje je większa emocjonalna stabilność, dążenie do komunikowania się z rówieśnikami i zgłębianie gier. Pływanie dzieci z rodzicami pogłębia więzi między nimi. Systematyczne chodzenie na basen przyzwyczaja dziecko do aktywnego spędzania czasu i uodparnia je na infekcje. Zabawa w wodzie stanowi doskonały sposób na relaks – fizyczny i psychiczny.
Możemy zapisać dziecko na kurs pływania niemowląt. Takie zajęcia rozwijają osobowość i zdolności socjalne dzieci przez przebywanie w grupie rówieśników oraz integrują dzieci niepełnosprawne zarówno fizycznie, jak i umysłowo, z dziećmi zdrowymi.
Istnieją badania naukowe mówiące o tym, że dzieci poprzez pływanie stają się odważniejsze i pewniejsze siebie. A przecież tego chcemy dla naszych maluchów!
Zatem moi Drodzy: na basen marsz!
/Na podstawie: M. Dąbrowska, A. Przybylska, Mały pływak. Kształtowanie prawidłowych postaw od pierwszych chwil życia, landie.pl Sp. z o.o., Toruń 2011/
Zobacz także:
Karolina O-M