Wędzidełko

Mała rzecz, a cieszy… – mówi neurologopeda Agnieszka Rogaczewska ze Świdnicy. – Cieszy, gdy jest prawidłowo zbudowane, bo dziecko prawidłowo wymawia głoski i wyrazy.

 

Czym jest wędzidełko?

To włóknista błonka pod językiem – jeśli jest zbyt napięta, może uniemożliwić odpowiednie ruchy języka[1].

Potem jest już tylko gorzej. Problemy z piciem, jedzeniem stałych pokarmów, z wymówieniem poszczególnych głosek, następnie wyrazów, zdań w wyniku czego mowa dziecka staje się niezrozumiała dla otoczenia – mówi Agnieszka Rogaczewska. – Niestety, często pediatrzy bagatelizują ten defekt (nie wszyscy! żeby nie było, że źle oceniam ich pracę i umiejętność całościowego podejścia do rozwoju oseska). A wystarczyłby malutki zabieg w okresie noworodkowo- niemowlęcym… Efekt zaniedbania przedstawiam poniżej. Niestety, nie zawsze w wieku nastoletnim zabieg kończy się happy endem.

Po czym poznać przykrótkie wędzidełko?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problemy z wędzidełkiem, obejrzyj jego język, gdy ma otwartą buzię:

U dzieci z tym problemem język często opada nisko w środkowej części, a przy próbie wysunięcia się ku przodowi wcina się środkowo na kształt serca. Dziecko może też nie być w stanie podnieść języka do podniebienia[2].

Jeśli sam tego nie widzisz – idź do lekarza.

Rodzicu! Domagaj się u lekarza rodzinnego, a szczególnie pediatry badań aparatu artykulacyjnego – apeluje Agnieszka Rogaczewska w tekście o wędzidełku na swojej stronie internetowej. – Pediatra leczy nie tylko zapalenia oskrzeli i płuc, nie leczy tylko grypy i przeziębień. Obowiązkiem Twojego lekarza jest kompleksowa diagnostyka!

Dlaczego wędzidełko jest takie ważne?

Tłumaczy Agnieszka Rogaczewska:

W ostatnim miesiącu przypadkowo rozmawiałam z jednym z naszych uczniów, który ewidentnie wykazywał swoją mową konieczność wizyt u logopedy. Zapytałam, czy korzysta z terapii logopedycznej w którejś z przychodni. NIE!
Zaprosiłam więc go do gabinetu szkolnego. Oczywiście! Winne wędzidło podjęzykowe… Przerośnięte moim zdaniem. Wizyta u laryngologa potwierdziła moją diagnozę. Decyzją laryngologa chłopiec będzie je miał podcięte. Gdyby zostało to zauważone przez pediatrę, stomatologa we wczesnym okresie dzieciństwa, dzisiaj chłopiec ten nie miałby żadnych problemów z wymową. Teraz mając 16 lat musi nauczyć się mówić od nowa[3].

Zbyt krótkie wędzidełko języka może być przyczyną problemów z karmieniem piersią – zbyt napięta błonka może uniemożliwić właściwe ułożenie języka pod piersią, a także przykrycie językiem dolnego dziąsła podczas karmienia[4].

wedzidelko-mamkowo-kom

Podcięcie wędzidełka?

Decyzję o zabiegu należy skonsultować z logopedą, a także chirurgiem, laryngologiem lub foniatrą – specjalistami, którzy ocenią prawidłową budowę i ruchomość języka[5]. Najlepiej zabieg ten wykonać w pierwszym roku życia dziecka. – Wtedy błonka ta nie jest jeszcze unerwiona i podcięcie wędzidełka nie boli – mówi Agnieszka Rogaczewska.

Zabieg taki wykonywany jest zwykle bardzo szybko w gabinecie lekarskim, bez znieczulenia lub z lekkim znieczuleniem miejscowym. Może go przeprowadzić lekarz neonatolog, chirurg stomatolog, niektórzy dentyści, pediatrzy lub laryngolodzy[6].

Jeśli masz – tak jak ja – niemowlaka z przykrótkim wędzidełkiem, nie czekaj, tylko umawiaj się na zabieg. Ja tak zrobiłam – wrażenia już niedługo na mamkowo.pl.

Tekst i foto: Karolina Osińska-Marcińczyk

Przypisy:

1] N. Mohrbacher, K. Kendall-Tackett, Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 316.

[2] Ibidem., s. 316.

[3] A. Rogaczewska, Wędzidełko podjęzykowe, http://www.neurologopedaswidnica.pl/wedzidelko-podjezykowe/, dostęp 04.09.2016 r.

[4] N. Mohrbacher, K. Kendall-Tackett, Karmienie piersią…, op. cit., s. 316.

[5] M. Majewska, Wędzidełko podjęzykowe (języka) – za krótkie. Kiedy podcinanie, a kiedy ćwiczenia?, http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/wedzidelko-podjezykowe-jezyka-za-krotkie-kiedy-podcinanie-a-kiedy-cwic_36451.html, dostęp 04.09.2016 r.

[6] N. Mohrbacher, K. Kendall-Tackett, Karmienie piersią…, op. cit., s. 317.

One thought on “Wędzidełko

  • 10 stycznia 2018 o 15:21
    Permalink

    bardzo ciekawy artykuł. fajnie, że pokazujesz, że za krótkie wędzidełko to problem, niestety, niektórzy go lekceważą 🙁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *