Żyje Ci się lepiej? Tak twierdzi ministerstwo

Polskim rodzinom żyje się lepiej – obwieszcza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – W przeciwieństwie do poprzedników obecny rząd od początku postawił na politykę rodzinną, której wyznacznikiem jest długofalowość działań – czytamy na stronie ministerstwa. I dalej: – Dzisiaj, pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, polskie rodziny są bezpieczne i mają gwarancję długotrwałej i dalekowzrocznej opieki państwa.

Ministerstwo wylicza: wzrost wydatków z budżetu państwa z 1,78 % proc. PKB w 2015 r. do ok. 4 % w 2020 roku po wprowadzeniu 500+ bez kryterium dochodowego, 1,32 mld dla polskich rodzin z „Dobrego startu”, ponad 780 tys. rodzin z Kartami Dużej Rodziny. I pisze: – Za każdym jednak wskaźnikiem, liczbą i procentem kryje się przede wszystkim człowiek. Jest to dziecko, które pierwszy raz w życiu z rodzicami pojechało na wakacje dzięki programowi Rodzina 500+, a we wrześniu dostało nowy plecak ze świadczenia Dobry Start. To także mama, która nie musi obawiać się, że zabraknie miejsca w żłobku dla jej dziecka i będzie musiała zrezygnować z pracy, a nie stać ją na opiekunkę. Razem z mężem widzi, że ich pensje co roku rosną, a co więcej przestali już dawno myśleć o widmie bezrobocia.

Na 500 plus państwo od początku działania programu do końca maja tego roku wydało ponad 72,5 mld zł. Teraz od lipca programem „Rodzina 500+” zostały objęte wszystkie dzieci do 18. roku życia, to 6,8 mln dzieci w 4,4 mln rodzinach.

Dzięki programowi rodziny mogą pozwolić sobie na większe inwestycje w rozwój swoich dzieci,  poprzez wyjazdy wakacyjne czy w dodatkowe zajęcia edukacyjne – czytamy w tekście Biura Promocji MRPiPS. – Polska bieda nie ma już twarzy dziecka. Coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. (…) Rodziny wielodzietne rządzą. Dzięki wszystkim programom prorodzinnym rodziny wielodzietne przestały kojarzyć się z biedą i bezradnością. (…) Coraz więcej rodziców może łączyć wychowanie dzieci z pracą zarobkową, ponieważ przybywa miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych dzięki programowi Maluch+. (…) Seniorzy dzięki programom Senior+ i ASOS nie czują się wykluczeni. (…) Bezpieczna praca to bezpieczna rodzina. Rekordowo niskie bezrobocie (5,3% w czerwcu według szacunków resortu), utrzymujący się wysoki wzrost PKB (5,1 % w 2018 r.), systematyczny wzrost wynagrodzeń (około 7 % rok do roku w sektorze przedsiębiorstw), w tym płacy minimalnej (zapowiadany wzrost o 200 zł w 2020 r.) tworzą przyjazny klimat dla rodzin i przywracają im poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego.

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2018 r. wyniósł 1 693 zł  i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o prawie 6% w ujęciu nominalnym  – te dane Głównego Urzędu Statystycznego także cytuje biuro promocji. W tekście nie ma jednak ani słowa o podwyżkach cen żywności (kilogram pietruszki za ponad dwadzieścia złotych!).

Czy Twojej Rodzinie żyje się lepiej?

KOM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *