Jak nauczyć dziecko pisać?

Pamiętasz dokładnie, kiedy rodzice zaczęli Cię uczyć pisać? Pewnie kojarzysz przedszkolne i szkolne ćwiczenia, ale gwarantujemy, że ten proces zaczął się już dużo szybciej! Chcesz, aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało? Sprawdź, kiedy i jak nauczyć dziecko pisać bez presji czasu oraz otoczenia.

Kiedy zacząć naukę pisania?

Wydaje Ci się, że Twoja pociecha powinna już zacząć naukę pisania, bo inni rodzice też się tym zajęli? Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Presja otoczenia potrafi być obciążająca, ale do każdego malucha lepiej podchodzić indywidualnie. Zbyt szybkie przekonywanie do czegoś lub wprowadzanie zmian, może wywołać niechęć. Wtedy nauka pisania stanie się bardziej kłopotliwa.

Jak nauczyć dziecko pisać? Bez presji, nakazów oraz przymusu. Niektóre ćwiczenia, które przygotowują do kreślenia kształtnych liter w przyszłości, można zacząć od ok. 3 roku życia. Nie trzeba więc czekać, aż dziecko pójdzie do przedszkola, a następnie szkoły. Specjalistyczne książeczki czy zeszyt oraz długopis lepiej jednak zostawić na później.

Wejdź na mokida.com – tam znajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twój maluch: https://mokida.com/

Od czego zacząć naukę pisania?

Zawsze wydawało Ci się, że odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć dziecko ładnie pisać są książeczki z ćwiczeniami oraz kreślenie liter w zeszycie w linię? Tak naprawdę cały ten proces zależy od ogólnego rozwoju dziecka. Nawet niska sprawność ruchowa oraz problemy z czynnościami manualnymi takimi jak ubieranie się czy jedzenie mogą zwiastować, że nauka pisania nie będzie przebiegać prawidłowo.

Jak nauczyć dziecko pisać z pamięci? Najlepszym rozwiązaniem jest edukacja przez zabawę!

  1. Na początku warto zacząć od ćwiczeń motorycznych – kręgosłup, barki oraz miednica także biorą udział w procesie nauki pisania. Ważne więc, aby maluch mógł się wyszaleć na placu zabaw, np. wspinając się lub skacząc. Świetna jest również jazda na rowerze.
  2. Liczą się także zadania rozwijające umiejętności manualne i koordynację ręka-oko. Nawlekanie koralików na sznurek, robienie ciasteczek czy przesypywanie ryżu to tylko kilka z przykładów.
  3. Nie ma mowy o nauce pisania bez umiejętności zręcznościowych. Drewniane klocki, sortery oraz labirynty na pewno zdadzą egzamin.

Zanim zastanowisz się nad tym, jak nauczyć dziecko pisać literki, obserwuj, czy rozwija się w prawidłowy sposób i nie odstaje od rówieśników. Wiele procesów wzajemnie się przenika, dlatego warto być czujnym.

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

Naukę pisania nie musicie zaczynać od zapisywania liter w zeszycie. Aby dziecko oswoiło się z istnieniem alfabetu, lepiej wybrać łatwiejsze ćwiczenia na początek.

Jak nauczyć dziecko pisać – przykładowe zadania:

  • rysowanie kształtów patykiem na piasku,
  • pisanie kredą na chodniku,
  • wykorzystywanie flamastrów oraz tablicy,
  • malowanie liter farbami na papierze.

Gdy takie zabawy zaczną być zbyt proste, warto sięgnąć po kolorowanki albo łamigłówki typu labirynt. Świetnie sprawdzą się ćwiczenia polegające na łączeniu kropek czy cyferek. Rysowanie po kształcie albo przerysowywanie także pomaga.

Pamiętaj, aby w trakcie nauki pisania zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Liczą się:

  • prawidłowa postawa,
  • porządek na biurku,
  • brak rozpraszaczy.

Miękki ołówek dostosowany do kształtu dłoni Twojej pociechy również będzie pomocny. Nawet jeśli początki nie będą łatwe, nie krytykuj malucha, tylko daj mu czas na swobodne zapoznanie się ze światem liter.

[artykuł sponsorowany]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *