47 dni bez handlu w 2019 r. [kalendarz ze ściągą z wolnego w szkołach do pobrania!]

Zasada dotycząca niedziel handlowych zmienia się – w 2019 r. mamy mieć możliwość zrobienia zakupów w ostatnią niedzielę miesiąca. W każdym miesiącu będzie od trzech do pięciu dni, kiedy większość sklepów będzie zamknięta.


Niedziele handlowe w 2019 r. to: 27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 14 kwietnia, 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zakłada, że w dni bez handlu można zrobić zakupy m.in. w „kioskach” (z prasą, biletami i wyrobami tytoniowymi), punktach z pamiątkami i dewocjonaliami, aptekach, kwiaciarniach, cukierniach, urzędach pocztowych, na stacjach benzynowych oraz dworcach i lotniskach. Zakazy nie obowiązują sklepików na terenie jednostek penitencjarnych oraz jednostek wojskowych. Działać mogą również małe sklepy, których właściciele sami staną za ladą. Za złamanie zakazu handlu w niedziele i święta grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł (przy uporczywym łamaniu ustawy – nawet ograniczenie wolności).

Od przyszłego roku przepisy jeszcze bardziej się zaostrzą. Handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Solidarność chce także rozszerzyć zakaz handlu od godz. 22.00 w sobotę do poniedziałku do 5.00 rano.

Dla Czytelników Mamkowo.pl przygotowałam ściągę z dni wolnych w sklepach i szkołach (ferie, wiosenna przerwa świąteczna i wakacje). Możesz ją pobrać w pdf tutaj: DNI Z ZAKAZEM HANDLU W 2019 ROKU + ŚCIĄGA Z WOLNEGO W SZKOŁACH.

Miłego 2019 roku!

Karolina z Mamkowo.pl

***

Myślę, że zainteresuje Cię oferta Sklepu Mamkowo – zabawki i artykuły dla dzieci! Zapraszam serdecznie na www.sklep.mamkowo.pl! 

***

Do Użytkowników Facebooka: Nie chcesz przegapić żadnego wpisu na Mamkowo? Kliknij „Lubię to!” na moim fanpage: Mamkowo –serwis dla rodziców (wcale nie musisz być rodzicem, ale możesz, nie zabronię Ci tego). Od razu rzutem na taśmę zapraszam do mamkowej grupy. A może masz profil na Google+? W takim razie wpadaj na konto Mamkowo! Miłośników Instagrama zapraszam zaś na profil Mamkowo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *