Homary podrożeją… Co potanieje?

Sejm uchwalił nowe stawki VAT na część produktów. Ministerstwo Finansów twierdzi, że to uprości stosowanie przepisów podatkowych i zlikwiduje niepewności w klasyfikowaniu towarów. Jeśli ustawę zaakceptuje Senat i prezydent, to niebawem zmienią się stawki VAT, a co za tym idzie – ceny w sklepach.

Co podrożeje?

1. Niektóre przyprawy nieprzetworzone, jak kmin, szafran czy kurkuma – stawka VAT wzrośnie z 5 do 8 proc.

2. Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są te produkty – stawka VAT wzrośnie z 5 proc. do 23 proc.

3. Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – stawka VAT wzrośnie z 8 do 23 proc.

Co potanieje?

1. Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – stawka VAT zmaleje z 8 do 5 proc.

2. Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – zostaną objęte 5-proc. stawką obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości.

3. Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – stawka VAT zmaleje z 8 do 5 proc.

4. Musztarda, słodka papryka oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – stawka VAT zmaleje z 23 do 8 proc.

5. Wszystkie książki: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-proc. stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-proc. stawką VAT).

6. Wszystkie gazety, dzienniki i czasopisma: drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) zostaną objęte 8-proc. stawką VAT (oznacza to zejście ze stawki 23 proc. w przypadku niektórych gazet oraz e-prasy).

7. Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – stawka VAT zmaleje z 8 do 5 proc.

8. Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka VAT zmaleje z 8 do 5 proc.

KOM
Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *