Studniówki w cieniu żałoby

Trwa żałoba narodowa po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Maturzyści, których zabawy studniówkowe nie zostały przeniesione na inny termin, czczą pamięć zamordowanego minutą ciszy.


Tak było na przykład w Lublinie – uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Energetycznych minutą ciszy i czarnymi wstążeczkami przypiętymi do studniówkowych strojów uczcili pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Ich zabawa studniówkowa odbyła się w piątek, 18 stycznia, mimo trwającej tego dnia od godz. 17.00 żałoby narodowej.

Część szkół zdecydowała się przenieść bale na niedzielę lub kolejne dni, nawet powszednie. Część tych, które planowały studniówki na sobotę, 19 stycznia, przesunęła godzinę rozpoczęcia imprezy. Prezydent RP Andrzej Duda wydał bowiem rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. Maturzyści z IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu rozpoczną uroczystość o godz. 22.00, a do północy nie będzie tam żadnej oprawy muzycznej. Licealiści zatańczą tradycyjnego poloneza tuż po północy.

„Nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać” – powiedziała Money.pl Anna Ostrowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

KOM
Foto: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *