Szykują się zmiany – rozwody będą dłuższe i droższe

„Resort Ziobry chce zbić kokosy na rozwodnikach! Teraz szybko i tanio rozwodu nie dostaniesz” – grzmi dziennik „Fakt”. O co chodzi?

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w kodeksie rodzinnym, który zakłada m.in. zmiany w przeprowadzaniu rozwodów. O załatwieniu sprawy tylko na jednej rozprawie skłóceni małżonkowie będą mogli zapomnieć.

W uzasadnieniu do projektu zmian w kodeksie rodzinnym można przeczytać, że „polski system prawny otacza opieką instytucje małżeństwa”. Dlaczego? Bo konstytucja RP „nakazuje podejmowanie przez państwo takich działań, które umacniają więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami”.

Dla dobra dzieci?

Według „Faktu” prawda jest taka, że na rozwód trzeba będzie czekać nawet kilka miesięcy dłużej niż obecnie, ponieważ resort sprawiedliwości chce wprowadzić obowiązkowe postępowanie informacyjne w sytuacji, kiedy o rozwód starają się rodzice posiadający małoletnie dzieci. Postępowanie trwać będzie co najmniej miesiąc.

W uzasadnieniu do projektu ustawy zapisane jest, że „nadrzędnym celem tego postępowania jest pojednanie stron, w konsekwencji, którego strony zrezygnują z rozwodu czy separacji”.

Chodzi o kasę?

„Fakt” ujawnia, że jest jeszcze jedna zmiana – dziś opłata sądowa za wniesienie wniosku do sądu wynosi 600 zł. Jeśli dojdzie do rozwodu bez orzekania o winie, wtedy sąd zwraca 300 zł. Nowelizacja kodeksu zakłada, że teraz taka opłata ulegałaby zwrotowi tylko w przypadku separacji. Jak wylicza resort sprawiedliwości, tylko zmiany w opłacie sądowej w przypadku orzekania rozwodu bez orzekania o winie, przyniosłyby budżetowi ponad 9,5 mln zł miesięcznie.

***

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pod przykrywką dobra dzieci, których rodzice chcą się rozwieść, wprowadzane są zmiany, które będą drenować kieszenie rozwodzących się małżonków. A przecież czasem rozwód to najlepsze wyjście…

KOM
Foto: Canva

One thought on “Szykują się zmiany – rozwody będą dłuższe i droższe

  • 22 listopada 2021 o 10:55
    Permalink

    Dokładnie, czasem rozwód to najlepsze wyjście. Znam takie przypadki, gdzie gdyby nie rozwód, to dzieciom naprawdę działaby się krzywda, a tak mają dwie szczęśliwe rodziny

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *