BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Rytmy i rytuały dzieci”

„O rodzicielstwie opartym na zaufaniu” pisze człowiek, który nigdy nie chodził do szkoły – André Stern.

Jak pisze autor: cieszymy się, jesteśmy szczęśliwi, wręcz dumni, kiedy nasze dziecko rośnie szybciej, niż przewiduje średnia, kiedy nauczy się chodzić wcześniej od innych, kiedy nauczy się czytać i pisać, zanim osiągnie przewidziany wiek… niepokoimy się natomiast, gdy dostrzegamy coś, co traktujemy jako „opóźnienie”. Podobnie większą wartość przypisujemy pewnym dziedzinom, w których postępy się dokonują – a nie zauważamy innych, które wydają nam się mniej istotne. Niepokoimy się, że dziecko jeszcze nie mówi, a nie dostrzegamy jego doskonałego zmysłu orientacji. Martwimy się, że nie okazuje żadnego zainteresowania lekturą, a nie widzimy, że to urodzony tancerz.

Tymczasem: W dziecięcej rzeczywistości nie ma dziedzin ważniejszych i mniej ważnych.

André Stern opisuje relacje ze swoimi dziećmi. Relacje oparte na zaufaniu i na tym, by dawać dzieciom możliwości do okazywania entuzjazmu.

Autor pokazuje, jak odróżnić rytuały od natręctwa i złych nawyków. Okazuje się to zaskakująco proste! Pisze też o tym, jak oderwać dzieci od ekranów (lub sprawić, żeby oglądały pożyteczne treści).

W książce wypowiada się także Arno Stern – ojciec André, a nawet jego syn Antonin: Nie chodzi o to, żeby pozwalać dzieciom na wszystko, czego zapragną. Chodzi o to, żeby przestać dzieciom narzucać to, czego nie chcą

Autor: André Stern
Tytuł: „Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu”
Wydawnictwo Element
Rok wydania: 2021

One thought on “BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Rytmy i rytuały dzieci”

  • 22 listopada 2021 o 10:45
    Permalink

    Czytałam Siewców entuzjazmu i bardzo zaimponował mi Andre Stern

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *