BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Siewcy entuzjazmu” André Sterna

Miniaturowa książeczka „Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa” André Sterna daje do myślenia. Ostatnio noszę ją w torebce (żaden to ciężar) i kartkuję w wolnych chwilach.

 

Słyszeliście zapewne, że młode pokolenie ma nadzwyczaj rozwinięte kciuki od obsługiwania telefonów. Badania neurobiologiczne ujawniły nawet, że nadmiernie rozwinięty jest też wśród młodzieży ośrodek mózgu odpowiedzialny za poruszanie kciukiem. Wychodzi więc na to, że mózg można wytrenować, jak mięsień! No, nie do końca…Okazało się, że ośrodek odpowiedzialny za umiejętności matematyczne nie rozwija się nawet wtedy, gdy jest intensywnie stymulowany. Dlaczego? Stern tłumaczy: nasz mózg rozwija się w tych obszarach, w których używamy do z entuzjazmem!

 

Popatrzmy teraz na małe dziecko. Ono zachwyca się co chwile czymś innym. Stymuluje mózg i uczy się niewiarygodnie szybko! U osób dorosłych podobny przypływ entuzjazmu zdarza się… dwa lub trzy razy w roku – twierdzi autor, który nigdy nie chodził do szkoły, a jednak dziś jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem gitarowym, pisarzem oraz dziennikarzem.

Wyobraźmy sobie, co czuje dziecko, gdy jeden z najważniejszych autorytetów w życiu każe mu natychmiast przerwać zabawę i zacząć się uczyć… Odbiera to jako sprzeczny komunikat – jakbym kazał Wam oddychać bez nabierania powietrza!

 

Dzieci uczą się bowiem poprzez zabawę. Niby wszyscy to wiemy, a jednak często o tym zapominamy.

 

Świat zmienia się teraz w zastraszającym tempie.

Jak mówi afrykańskie przysłowie, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. Dziś jednak nie wystarczy nawet wioska, skoro u naszych stóp leży szeroki świat.

 

Dzieciom potrzebne jest zaufanie. I głębokie relacje z najbliższymi.

Drzewo najpierw zapuszcza korzenie w ziemi, a dopiero potem wypuszcza gałęzie i owocuje. Tak samo jest z dzieckiem. Korzeniami dziecka są jego więzi z najbliższymi osobami.

 

Kilkanaście niewielkich stroniczek skłania do refleksji. „Zostańmy siewcami entuzjazmu!” – nawołuje Stern. I ja się z nim zgadzam.

 

Autor: André Stern
Tytuł: Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa
Wydawnictwo: Element
Rok wydania: 2016

 

Książkę polecam zamówić na stronie Wydawnictwa Element.

 

Karolina Osińska-Marcińczyk

 

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Element.

 

Zobacz także: 

* Człowiek, który nigdy nie chodził do szkoły z wizytą w Polsce

 

 

One thought on “BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Siewcy entuzjazmu” André Sterna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *