André Stern we Wrocławiu [relacja]

Muzyk, kompozytor, lutnik gitarowy, pisarz, dziennikarz – André Stern odwiedził stolicę Dolnego Śląska. W imieniu Mamkowo.pl na spotkaniu z tym niezwykłym człowiekiem była Katarzyna Kopacz-Brodowska.

 

Mężczyzna, dobrze po czterdziestce, który przedstawia się następująco: „jestem André, jestem chłopcem, nigdy nie chodziłem do szkoły”, André Stern, rocznik 1971, bohater głośnego filmu „Alfabet”, autor bestsellerowych pozycji: „I nigdy nie chodziłem do szkoły”, „Zabawa” oraz „Mój ojciec, mój przyjaciel” wygłosił we Wrocławiu wykład „I nigdy nie chodziłem do szkoły – co sprawia że uczymy się skutecznie?” – relacjonuje Kasia. – Można by dużo napisać o tym, co Stern miał do przekazania. Dla mnie osobiście najważniejsza była refleksja, że dziecko najbardziej potrzebuje od rodziców postawy: „Kocham cię, dlatego że jesteś, jaki jesteś”. Przyjęcie naturalnych predyspozycji dziecka, bez wartościowania ich i bez potępiania, wymaga odłączenia na bok własnych doświadczeń, oczekiwań, wyobrażeń, pragnień, ambicji i warunków. W atmosferze bezwarunkowej akceptacji dziecko ma możliwość pełnego rozwoju. André wierzy, że człowiek jest w stanie nauczyć się wszystkiego bez specjalnej metodyki czy instruowania, a po prostu w wyniku najzwyklejszego procesu obserwacji, uważnego słuchania i naśladowania otaczającego nas świata w trakcie zabawy. Spotkanie zorganizowane przez wydawnictwo Element było niezwykle inspirujące.

 

 

André jest synem Arno Sterna, pedagoga i badacza. W Polsce książki André Sterna wydaje właśnie wydawnictwo Element (specjalizujące się w pozycjach o edukacji, wychowaniu, kreatywności i rozwijaniu naturalnych talentów, do grona jego autorów należą też Ken Robinson i Arno Stern). André poza pisaniem naucza muzyki, prowadzi wykłady, intensywnie angażuje się w dziedzinie informatyki i z wielkim powodzeniem uczestniczy w świecie tańca i teatru, a jako ekspert w dziedzinie alternatywnych metod kształcenia współpracuje z uniwersytetami, szkołami, stowarzyszeniami, firmami oraz nauczycielami i rodzicami.

 

Podczas tournée André po naszym kraju w 2018 r. (zobacz: Człowiek, który nigdy nie chodził do szkoły z wizytą w Polsce) uczestnicy spotkań otrzymywali jego minimanifest „Siewcy entuzjazmu”.

 

KOM
Foto: Katarzyna Kopacz-Brodowska

 

3 komentarze do “André Stern we Wrocławiu [relacja]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *