Będzie strajk? Nauczyciele zdecydują

Pierwsza połowa września upłynie w szkołach pod znakiem konsultacji z nauczycielami, czy chcą oni znów strajkować. Wszystko okaże się 16 września.

Wtedy to prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie on miał miejsce.

Sondaż zostanie przeprowadzony na dwa sposoby: elektroniczny i tradycyjny – papierowy. Ogniska ZNP zorganizują w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych spotkania. Podczas nich nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni wypowiedzą się na temat różnych form protestu.

Atmosfera wśród nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi jest „bardzo złożona”, jak mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – To, co dzieje się w polityce edukacyjnej, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji, nie wyczerpuje naszych oczekiwań – mówi Broniarz. – Nauczyciele zwracają też uwagę na fakt, że chcą lepszej szkoły, lepszej edukacji, większej autonomii, niezależności, zaufania do nauczyciela, mniejszej biurokracji.

ZNP chce przeprowadzić taką formę protestu, która zyska największą popularność. – Trudno dziś przesądzać, czy to będzie strajk rotacyjny, czy strajk całkowity, czy jakakolwiek inna forma protestu. Dajmy nauczycielom wypowiedzieć się w tej sprawie – mówi Broniarz.

KOM
Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *