BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Pucio na wsi”

Mały Pucio powraca w wersji dla maluchów i starszych dzieci. „Pucio na wsi” to książeczka, która nie tylko uczy mówić, ale i rozumieć.

Serię o Puciu stworzyła Marta Galewska-Kustra, logopedka i pedagożka dziecięca, pedagożka twórczości, pisarka. To prawdziwa specjalistka, zajmuje się rozwijaniem kreatywności oraz terapią opóźnionego rozwoju mowy i wad artykulacyjnych u dzieci.

W książce o Puciu na wsi na każdej rozkładówce mamy ćwiczenia dla młodszych (2-3 lata) i starszych (3-6 lat) dzieci. Opiekun jest instruowany, kiedy i co wskazać palcem. Każda z części historii to też przyczynek do dyskusji – np. o tym, co robią rano mieszkańcy wsi, jak powstaje miód, czy skąd się bierze mąka.

Piękne ilustracje Joanny Kłos są bardzo szczegółowe, widzimy na nich ludzi, zwierzęta, ich otoczenie, rośliny, a nawet maleńkie owady.

Sama historia urzekła mnie tym, że nie ma w niej – jak w wielu książkach dla dzieci – stereotypów. Sołtysem wsi jest babcia (a dokładniej: sołtyską), a pani Agata remontuje starą wiejską chatę. Nie ma też wszechobecnych zdrobnień – matka prosiąt to nie tylko świnka, ale i maciora.

Kilkuletnie dziecko może się wiele  z tej książki nauczyć. Nauczyłam się też ja. Nie wiedziałam, że jest taka nazwa umaszczenia koni: izabelowaty. Człowiek uczy się całe życie 🙂

Ćwiczę Pucia z moim Piotrkiem i całkiem nieźle nam idzie. Polecam tę pozycję dla wszystkich, którzy mają problem z mową.

Tytuł: „Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci”
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *