Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej – czy i jak dokarmiać dzikie zwierzęta

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej obchodzimy 11 lutego. Jednak to nie znaczy, że mamy dziś z workiem paszy pognać w las.

Zimę mamy wyjątkowo ostrą. To z pewnością trudny okres dla zwierząt leśnych. Głębokie śniegi utrudniają im dostęp do pokarmu. Tymczasem leśnicy przestrzegają: samemu nie należy dokarmiać zwierząt żyjących w ich naturalnym środowisku.

– Bardzo duże znaczenie ma regularność dokarmiania w stałych, znanych zwierzynie miejscach – mówi Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk. – Ma to duże znaczenie w przypadku dzików, które przy grubej pokrywie śnieżnej mają trudność z przemieszczaniem się na duże odległości, tzw. „niskie zawieszenie”. Tracą przy tym bardzo dużo energii, co szczególnie zimą bardzo je osłabia.

Ważną rzeczą jest rodzaj i jakość karmy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podanie niewłaściwego pożywienia karmy może spowodować choroby zwierząt, osłabienie ich organizmu, a nawet śmierć.

– Zwierzęta można karmić tylko w porozumieniu i obecności leśników lub myśliwych – podkreśla Urszula Olejnicka.

Jakie zwierzęta możemy więc dokarmiać bez obaw? Ptaki!

– Należy pamiętać, aby umiejscowienie karmy nie narażało ptaków na drapieżniki, np. koty – mówi Eliza Gmyz z Nadleśnictwa Lubartów. – Wykładana karma powinna być świeża i czysta, bez soli, ilość uzależniona od warunków pogodowych (mniej w czasie zbliżającej się odwilży).

Pamiętajmy jednak, aby sikorkom nie wywieszać słonej słoniny, a ptaków wodnych nie karmić suchym chlebem.

Tekst: Karolina Osinska-Marcinczyk
Foto: https://browsk.bialystok.lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *