Te trzy cyfry powinno znać każde dziecko

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 przypada na 11 lutego. Z tej okazji przypominam: ten numer można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Dzisiejsze święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób.

W 2019 r. operatorzy numerów alarmowych pracujący w Centrach Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce zarejestrowali ponad 22 mln zgłoszeń z tego numeru. W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. CPR-y odbierają połączenia kierowane na numer alarmowy 112 i 997 z obszaru całego kraju.

Dane za 2019 r. mówią, że w skali kraju to średnio ponad 1,8 mln połączeń miesięcznie i 60 tys. połączeń każdego dnia. CPR-y przekazują dane jednostkom policji, straży pożarnej, dyspozytorniom medycznym i podmiotom pomocniczym informacje o zdarzeniach. Najwięcej połączeń zostało zarejestrowanych w miesiącach letnich: w czerwcu, lipcu i sierpniu. Niestety, ponad 8,6 mln zgłoszeń (prawie 39 proc. wszystkich) stanowiły zgłoszenia fałszywe.

Naucz dziecko dzwonić na 112, ale też przestrzeż je, że dzwonić pod ten numer można tylko w uzasadnionych przypadkach. Kiedy? Gdy sobie coś zrobi, a nikogo dorosłego nie ma w pobliżu. Gdy coś stanie się mamie, babci, tacie, dziadkowi czy innej osobie, która opiekuje się właśnie Twoim dzieckiem. Gdy dojdzie do wypadku drogowego. I w innych podobnie poważnych sytuacjach.

Dziś dzieci często mają do dyspozycji telefony bez karty SIM do grania w gry czy oglądania bajek. Poinstruuj maluchy, że nawet z takiego telefonu mogą one zadzwonić po pomoc!

Tekst: Karolina Osińska-Marcińczyk

Foto: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *