WYCIECZKI Z MAMKOWO.PL: Zamek Książ

Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Zachwyca swoim dostojeństwem. Warto go odwiedzić o każdej porze roku.

Książ jest monumentalny. Większe od niego w naszym kraju są tylko Zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu. Posiada ponad czterysta pomieszczeń, a wraz z zabudowaniami gospodarczymi to nawet około sześciuset! Powierzchnia Zamku Książ od parteru do 5 piętra liczy ok. 11 tys. m kw. m², bez wliczania powierzchni piwnic zamkowych.

My ten ogromny zabytek zwiedzaliśmy z zestawem audioguide. To małe urządzenie ze słuchawkami, w których usłyszeć można głos przewodnicka. Prowadził on nas poprzez wystawy zdjęć rodziny księżnej Daisy (czyli Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless) po przepiękne sale z zabytkowym wyposażeniem.

Przewodnik opowiada o tradycjach i historii ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali. A liczby, które przytacza przewodnik, przyprawiają o zawroty głowy – jak liczba służby, która służyła pięcioosobowej rodzinie księżnej Daisy czy ilość węgla, jaka była spalana, aby ogrzać zamek.

Obejrzeliśmy też robiące wrażenie malowidła, a nawet popodglądaliśmy przez dziurki w drzwiach Daisy i jej rodzinę przy codziennych czynnościach.

Niestety nie obejrzeliśmy do końca zamku, bo przyjechaliśmy za późno, a od października Zamek Książ czynny jest w tygodniu do godz. 17.00 (a w weekendy do 18.00). Ominęły nas też przepiękne tarasy zamkowe. Ale nic straconego – nadrobimy to. Piotrek już pyta, kiedy znowu pojedziemy do Zamku Książ.

I jeszcze – w bilecie mamy zwiedzanie wałbrzyskiej Palmiarni. To przed nami. Wejście do palmiarni można zrealizować jednorazowo w ciągu 12 miesięcy od dnia zakupu biletu. Już się cieszę.

Informacje na temat biletów i zwiedzania – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *