Szczepionka dla dzieci w wieku 5-11 lat

Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zarekomendowała szczepionkę przeciwko covid-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Chodzi o szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciwko koronawirusowi dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia, która dotąd była stosowana u dorosłych i dzieci od 12. roku życia.

Jak informuje Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych: „EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę p/COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 l. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczającą hospitalizację i ciężki przebieg choroby”.

EMA informuje, że dawka szczepionki Comirnaty (nazwa szczepionki Pfizer/BioNTech) dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia będzie mniejsza, niż u dzieci w wieku powyżej 12 lat i u osób dorosłych – wyniesie 10 µg, a nie 30 µg. Będzie ona wstrzykiwana w dwóch dawkach w górną część ramienia.

Teraz sprawą zajmie się Komisja Europejska. Jeśli ona zatwierdzi tę decyzję, to wkrótce pojawi się możliwość zaszczepienia przeciwko covid-19 maluchów od 5. roku życia.

Jakie działania niepożądane może nieść zaszczepienie dziecka poniżej 12. roku życia? Podobnie jak u osób dorosłych: zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i dreszcze.

Dzieci w tej grupie wiekowej szczepi się już w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu i Arabii Saudyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *