Wieloryb i wróżki – śmiercionośne gry dla dzieci

W internecie pojawiają się wyzwania dla najmłodszych. „Zrób sobie krzywdę” – namawia „Niebieski wieloryb”, „Odkręć gaz i zostań wróżką ognia” – mówi inna instrukcja do śmiercionośnej gry… Uważajmy na nasze dzieci!

 

Samobójcze gry przychodzą ze wschodu. Nawiązują one do popularnych w sieci wyzwań, czyli „challenge”. Pojawiły się one w serwisach społecznościowych. Polewanie się wodą z lodem? Robienie pompek dla weteranów? Wydaje się niewinne. Niewinnie też zaczyna się „Niebieski wieloryb”, ale z dnia na dzień jest gorzej…

 

Blue Whale Challenge

 

Ponad setka młodych ludzi w Rosji ponoć straciła już życie. Gra trwa 50 dni, coraz bardziej wciąga. Na początku są zadania takie, jak „Obejrzyj horror”. Później już „Wejdź w nocy na dach”, „Potnij swoje przedramię”… Umysł dziecka (w grę grają nawet dziesięciolatki!) czy nastolatka jest podatny na sugestię. Wyzwania upokarzają grającego, na dodatek musi on dokumentować swoje poczynania zdjęciowo, a fotografie przesyłać do swojego „opiekuna”.

 

Ostatnim zadaniem jest „Zabij się”. I rzesze nastolatków wykonały to zadanie. Fala samobójstw wstrząsnęła Rosją, tamtejsze służby trafiły na trop gry. Śmiercionośne wyzwania dotarły już do Polski. Czy mamy się obawiać?

 

Jeśli mamy w domu dziecko, które spędza samo czas w internecie – tak. Musimy z nim porozmawiać. Opowiedzieć o swoich obawach. I przestrzec przed samobójczymi wyzwaniami. Obserwujmy nasze dzieci, jeśli stały się ostatnio bardziej skryte, jeśli widzimy, że „coś jest nie tak”, postarajmy się do nich dotrzeć.

 

Jak stać się wróżką?

 

Jeszcze młodsze dzieci kuszone są wizją przemienienia się we wróżkę ognia… W rosyjskojęzycznym internecie krąży instrukcja, jak stać się wróżką: „O północy, gdy wszyscy będą spali, wstań z łóżka i przejdź po swoim pokoju trzy razy. Następnie wypowiedz magiczne zaklęcie: (…). Następnie cichutko przejdź do kuchni, aby nikt cię nie zauważył. Inaczej razie magia zaklęcia zniknie. Odkręć wszystkie cztery palniki na kuchence gazowej. Idź spać, a magia gazu do ciebie przyjdzie. Będziesz nim oddychać przez całą noc. Rano, gdy się obudzisz, powiedz: (…). Od tej pory będziesz prawdziwą wróżką ognia!”.

 

Brzmi przerażająco? Bo tak jest! Są już pierwsze ofiary gazowej magii wróżek. Małe dzieci są niezwykle podatne na takie sugestie i pragną stać się bajkowymi postaciami.

 

Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim powinniśmy nadzorować, z jakich stron korzystają nasze pociechy. I musimy z nimi rozmawiać. Tłumaczyć świat, pokazywać zagrożenia. Wyjaśniać, że za takimi instrukcjami stoją źli ludzie. Że nie możemy stać się wróżką i że odkręcanie gazu jest niebezpieczne i nie należy tego nigdy robić bez nadzoru dorosłego!

 

To przestępstwo!

 

Polski kodeks karny wśród listy przestępstw wymienia nakłanianie do samobójstwa. Art. 151 kk mówi: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Policja już pracuje nad dotarciem do tych, którzy stoją za rozprzestrzenianiem się śmiercionośnych wyzwań. Miejmy nadzieję, że winni zostaną ukarani, a przerażające instrukcje przestaną docierać do naszych dzieci.

 

KOM

 

 

Zapisz

Zapisz

One thought on “Wieloryb i wróżki – śmiercionośne gry dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *