Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Pierwszy etap rekrutacji za nami. W Warszawie do żadnej ze szkół nie dostało się 3173 uczniów.

Do stołecznych liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia zakwalifikowanych zostało 41870 absolwentów. Dla porównania – w poprzednich latach do szkół średnich przyjęto około 19 tysięcy uczniów (absolwentów gimnazjów).

Warto zaznaczyć, że aż 46 proc. kandydatów dostało się do szkoły I wyboru. A spośród 3173 kandydatów, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, aż 82 proc. stanowią uczniowie chcący kontynuować naukę w liceum, a nie w szkole branżowej czy technikum. W gronie niezakwalifikowanych do żadnej ze szkół co czwarty kandydat ma świadectwo z czerwonym paskiem (756).

– Do wybranych przez siebie liceów nie dostali się uczniowie, którzy mieli nawet 190 punktów, kilkudziesięciu uczniów ze 170 punktami i ponad 180 uczniów, którzy zebrali 160 pkt – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

W warszawskich szkołach pozostało jeszcze 2436 wolnych miejsc (z tego mniej niż jedna trzecia w liceach). Informacja o dostępności miejsc pojawi się w czwartek 25 lipca (od godz. 15.00) w elektronicznym systemie rekrutacyjnym. Podania o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej należy składać w formie papierowej od 26 lipca od godz. 8.00 do 30 lipca do godz. 12.00 (na drukach szkolnych, można je znaleźć na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie).  Następnie – 19 sierpnia o godz. 12.00 – szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia. Od 19 sierpnia od godz. 12.00 do 27 sierpnia do godz. 16.00 kandydaci będą potwierdzali wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym zostaną ogłoszone przez szkolne komisje rekrutacyjne 28 sierpnia o godz. 10.00.

Jak w całej Polsce, w stołecznych szkołach utworzono dodatkowe klasy i zdecydowano, że będą liczniejsze (do 36 uczniów). Cześć pomieszczeń zaadaptowano na sale lekcyjne. Od września godziny pracy placówek zostaną wydłużone – lekcje mogą trwać do 17.30, a dodatkowe zajęcia nawet do 20.00.

KOM
Fot. Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *