Skąd się biorą dzieci? Kilka odpowiedzi dla maluchów

Nie wiesz, jak odpowiedzieć malcowi pytającemu o to, jak przyszedł na świat? Mam dla Ciebie kilka podpowiedzi na takie odpowiedzi.

Oto odpowiedzi według lekarzy Kazimierza Imielińskiego i Stanisława Dulko[1]:

„Skąd się biorą dzieci?” – „W brzuszku kobiety (mamusi) znajdują się takie małe ‘jajeczka bez skorupek’, które stopniowo powiększają się i gdy osiągną wielkość dziecka, wtedy ‘rodzą się’, czyli wydostają się z brzuszka mamusi na zewnątrz”.

„W jaki sposób rodzi się dzieci?” – „’Rodzić się”, czyli ‘przychodzić na świat’, to znaczy wydobywać się z brzuszka mamusi. Z brzuszka wydostaje się dziecko przez otworek (w rozmowie ze starszymi dziećmi można użyć określenia ‘pochwa’)”.

„Skąd się biorą jajeczka w brzuszku mamusi?” – „W brzuszku mamusi znajdują się gruczoły, tzw. jajniki, które wytwarzają maleńkie ‘jajeczka bez skorupek’. Jeśli takie jajeczko spotka się z nasionkiem tatusia (plemnikiem), to jajeczko stopniowo się powiększa i po osiągnięciu wielkości dziecka, rodzi się”.

„Skąd się biorą nasionka (plemniki) tatusia w brzuszku mamusi?” – „Nasionka (plemniki) u tatusia wytwarzane są w gruczołach (jądrach). Gdy tatuś śpi z mamusią w łóżku, nasionka te przedostają się do brzuszka mamusi przez ten sam otworek, przez który potem rodzi się dziecko. Nasionka te poruszają się i dlatego przechodzą z tatusia do mamusi.

I co powiesz na takie odpowiedzi? Twoje Dziecko miało inne pytania? Jak na nie odpowiedziałaś?

KOM
Fot. Canva


[1] Źródło: Zdrowie kobiety, pod red. Ireneusza Roszkowskiego, PZWL, Warszawa 1983 r., s. 45-46.

2 komentarze do “Skąd się biorą dzieci? Kilka odpowiedzi dla maluchów

 • 16 lipca 2019 o 19:15
  Permalink

  Brakuje mi dokładniejszego określenia, jak nasionka przechodzą do mamusi. Wychodzi bowiem na to, że siedząc tatusiowi na kolanach można się nabawić jego nasionek

  Odpowiedz
  • 16 lipca 2019 o 19:27
   Permalink

   Głupi komentarz.

   A odpowiedzi całkiem, całkiem

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *