TESTUJEMY: Karty Milowe

Przepiękne ilustracje pobudzające wyobraźnię… Tym są karty Milowe – gry i zabawy stawiające za główny cel wspieranie rozwoju dziecka.

Zestaw kart Milowych to 42 kartoniki z ilustracjami (których pierwowzorami są namalowane suchymi pastelami obrazy), 3 puste kartoniki (do własnego zamalowania lub wykorzystania podczas gier i zabaw), etui i instrukcja z 17 przykładowymi grami i zabawami.

Zobacz, jakie ładne te karty:

Co można robić z Milowymi? Można bawić się w różne wersje memo, ćwiczyć pamięć, szukać skojarzeń, rozwijać kreatywność. A przy tym budować fundamenty poczucia własnej wartości, rozwijać empatię, uczyć się rozpoznawać i rozmawiać o emocjach oraz potrzebach

Karty Milowe można wykorzystać do… czegoś na kształt terapii dla dzieci wrażliwych.

– Obrazy pozwalają w sposób dosłowny, ale też symboliczny i metaforyczny oddać to, co z nami się dzieje. Mogą więc posłużyć do powrotu do jakiejś sytuacji trudnej: wybierz kartę, która kojarzy Ci się z tym wydarzeniem, opisz tą sytuację, Z kim wtedy byłeś? Jak się wtedy czułeś? Jak się zachowałeś? Czego w tym momencie potrzebowałeś? – tłumaczy jedna z twórczyń kart, Małgorzata Guznar. – Mogą być narzędziem do robienia „stop klatek”: jak się w tym momencie czujesz? Wybierz kartę która pasuje Twoim zdaniem do tego odczucia. Nazwij emocje, które w tym momencie odczuwasz, określ w skali od 1-10 siłę tych emocji. Pobądź z tą emocją, pozwól jej przepłynąć, trzymaj w ręku kartę tak długo jak tego potrzebujesz, dopóki tą emocję czujesz.

Pamiętajmy, że pod każdą naszą emocją kryje się jakaś niezaspokojona potrzeba.

– Odkrycie jej i danie sobie przyzwolenia zarówno na potrzebę jak i emocję, daje ogromną ulgę, zgodę na siebie i na to co się z nami dzieje – mówi Małgorzata Guznar. – Umiejętność akceptacji swoich emocji, docierania do potrzeb pod nimi skrytych i znajdowanie różnych strategii na ich realizację, to moim zdaniem jedne z najważniejszych kroków Milowych prowadzących do dojrzałości i umiejętności świadomego i szczęśliwego bycia w świecie. Jak wykorzystywać karty Milowe w tym obszarze? W zależności od wieku dziecka można wprowadzać poszczególne potrzeby w formie dodatkowych karteczek z napisami. Na początku może to być krótka lista np. potrzeby: ruchu, zabawy, snu. Do tych potrzeb dzieci mogą wyszukiwać karty, które im się kojarzą z danym słowem. Kolejnym krokiem może być tworzenie listy strategii do konkretnej potrzeby np. zabawy. Na początku dzieci indywidualnie wypisują swoje pomysły, to jak potrzebę zabawy można realizować (rozłożone karty mogą służyć jako inspiracja, z doświadczenia wiem, że rozłożone karty powodują, że tych pomysłów jest więcej i są bardziej zróżnicowane). Następnie dobrze jest żeby dzieci wzajemnie podzieliły się swoimi pomysłami. W tym momencie pojawia się zazwyczaj „No tak, super, nie pomyślałem, że tak też można!”.

W co się można bawić z Milowymi? Chyba najłatwiejszą z zabaw jest gra w kalambury. Wystarczą 2 osoby (choć im więcej, tym weselej). Każdy uczestnik losuje po 1 zakrytej karcie i nie pokazuje jej pozostałym uczestnikom. Następnie odkłada kartę z powrotem do talii. Prowadzący grę miesza karty i odwraca je obrazkami do góry (my wykorzystujemy do tego celu około 10 kart, nie wszystkie 42). Teraz każdy gracz ma zadanie przedstawić wyłącznie za pomocą ruchów i gestów wylosowany obrazek, a pozostali uczestnicy mają za zadanie odgadnąć, jaką kartę spośród wyłożonych na stole wylosował pokazujący.

Niektóre karty są „łatwe” do kalamburów – jak ta poniżej, z pierwszego planu, wystarczy np. pokazać gest chronienia płomienia świecy. Ale jak gestami pokazać puzzle? Zagwozdka, co? Zdziwisz się, jakie pomysły będą miały dzieci!

Gier jest więcej. Na przykład „Opowieści Milowe”: każdy losuje po 3 karty i wymyśla do nich historię, można też wylosować 3 wspólne karty i wtedy każdy układa swoją historię do tych samych kart. Albo „Milowe w aucie”, czyli wymyślanie skojarzeń: dziecko wybiera jedną kartę (np. z góry tali), a dorosły mówi, na jaką literę dziecko ma podać skojarzenie do tej karty. Ciekawą sprawą jest zabawa „Milowe na dobranoc” – na podsumowanie dnia można dziecku zaproponować wybranie np.: 5 kart, które odpowiadają na pytanie: „Co miłego się dzisiaj wydarzyło?”, albo 3 kart, które odpowiadają na pytanie: Jakie są Twoje dzisiejsze sukcesy?”.

Fajne, prawda? Karty Milowe kupisz TUTAJ.

Karolina Osińska-Marcińczyk

3 komentarze do “TESTUJEMY: Karty Milowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.