„Chirurdzy”: Trzynasty sezon, a co było wcześniej?

Od 2005 r. śledzimy perypetie lekarzy ze Seattle – od pierwszego dnia ich stażu w prestiżowym szpitalu. Choć seria dwunasta zakończyła się tak, jakby kolejna miała nie nadejść, serial pomysłu Shondy Rhimes nadal gości na naszych ekranach.

 

O czym są „Chirurdzy”? To serial medyczny, który poza ukazywaniem życia przypadków, które trafiają do szpitala, pokazuje też życie prywatne lekarzy. Kamera towarzyszy im od pierwszego dnia stażu, kiedy to na chirurgię zawitali Meredith Grey (Ellen Pompeo), jej przyjaciółka Cristina Yang (Sandra Oh), a także podkochujący się w głównej bohaterce George O’Malley (T. R. Knight), Izzie Stevens (Katherine Heigl) i Alex Karev (Justin Chambers).

 

Wyczerpująca praca chirurgów daje młodym ludziom ogromną satysfakcję. Prześcigają się oni w asystowaniu, a później w przeprowadzaniu skomplikowanych operacji. Nad stadkiem stażystów opiekę sprawuje dr Miranda Bailey (Chandra Wilson), a nad całą chirurgią w szpitalu czuwa dr Richard Webber (James Pickens Jr.).

 

Serial poprzeplatany jest wątkami miłosnymi – Meredith nawiązuje romans z neurochirurgiem dr Derekiem Shepherdem (Patrick Dempsey), Cristina zaś z kardiochirurgiem dr Prestonem Burke (Isaiah Washington), podobnych romansów będzie więcej. Wkrótce poznajemy też kolejnych chirurgów pracujących w Seattle Grace. Nasi bohaterowie „dorastają”, stają się pełnoprawnymi chirurgami, wkrótce opiekują się kolejnymi stażystami. Dochodzą więc nowi bohaterowie, a część starych odchodzi – niektórzy do innych szpitali, inni umierają (na przykład w katastrofie samolotu).

 

Każdy z lekarzy ma własne problemy osobiste, które niejednokrotnie wdzierają się do jego życia zawodowego. Cała fabuła „Chirurgów” toczy się właściwie wokół dwóch miejsc: szpitala i domu Meredith (która najpierw mieszkała w domu po chorującej na Alzheimera matce, słynnej chirurg Ellis Grey – Kate Burton), a w późniejszych sezonach w domu wybudowanym wraz z Derekiem.

 

Zwrotów akcji jest wiele. Na przykład w ostatnim odcinku pierwszej serii do szpitala przyjeżdża żona Dereka – dr Addison Montgomery-Shepherd (Kate Walsh), która – co ciekawe – stanie się główną bohaterką spin-offu „Chirurgów” – „Prywatnej praktyki”. To ochładza stosunki między Meredith a „McBoskim”, jak neurochirurga ochrzciły stażystki. Podobnie, gdy coś zaczęło się dziać między Izzie a Karevem, w szpitalu pojawił się śmiertelnie chory pacjent, w którym zakochuje się stażystka. Z kolei George początkowo podkochuje się w Meredith, później w Izzie, a w końcu bierze ślub z chirurgiem-ortopedą dr Callie Torres (Sara Ramirez), która wkrótce okazuje się biseksualna i zakochuje się w pediatrze dr Arizonie Robbins (Jessica Capshaw). Jednak napisać „i żyli długo i szczęśliwie” byłoby zbyt łatwo, jeśli chodzi o serial scenarzystki, producentki i reżyserki Shondy Rhimes. Gdy Arizona wyjeżdża na Bliski Wschód, Callie nawiązuje romans z chirurgiem, plastycznym Markiem Sloanem (Eric Dane) – tym, z którym Dereka zdradziła Addison – i zachodzi z nim w ciążę… Skomplikowane? Nie dla wiernych fanów „Greys Anatomy”, serialu, którego amerykańska stacja ABC wyemitowała już ćwierć tysiąca odcinków!

 

Zresztą taki miłosny galimatias to nic nowego w Seattle Grace. Szef chirurgii Richard Webber miał przed laty romans z matką Meredith. Rodzice młodej lekarki rozstali się i jej ojciec założył nową rodzinę. Urodziła się przyrodnia siostra Meredith – Lexie Grey (Chyler Leigh), która pojawia się w szpitalu jako nowa stażystka. Co więcej: po kilku latach okaże się, że Meredith ma jeszcze jedną przyrodnią siostrę, tym razem ze strony matki: Maggie Pierce (Kelly McCreary), córkę Webbera, o istnieniu której on sam nie miał pojęcia. Maggie dołącza do zespołu chirurgów.

 

W serialu nie brakuje też dramatycznych zdarzeń – oprócz wspomnianej katastrofy samolotu (na koniec ósmego sezonu) życiem szpitala wstrząsną m.in. strzelanina na koniec szóstego sezonu, a także śmiertelny wypadek Dereka w sezonie jedenastym. Prócz takich dramatów bohaterów czekają trudne decyzje życiowe – Miranda rozstaje się z mężem, z którym ma syna, a Cristina w dziesiątym sezonie przyjmuje posadę w Europie.

 

Sezon dwunasty połączył chirurga weterana z Iraku dr. Owena Hunta (Kevin McKidd) z siostrą Dereka – neurochirurg dr Amelią Shepherd (Caterina Scorsone) i na nowo dr. Jacksona Averego (Jesse Williams) z dr April Kepner (Sarah Drew) – ci młodzi lekarze w sezonie szóstym dołączyli do załogi Seattle Grace jako rezydenci ze szpitala Mercy West. Meredith zamieszkała wraz ze swoją trójką dzieci z „siostrami” – Maggie i Amelią (której dramatyczną walkę z nałogiem ukazały poprzednie sezony).

 

I co dalej? Sezon trzynasty rozpoczyna się przywiezieniem do Grey-Sloan Memorial Hospital (jak po katastrofie samolotowej nazwano szpital) brutalnie pobitego przez Alexa Kareva stażysty Andrewa DeLuci (Giacomo Giannioti). To wieczór, gdy na swym weselu bawią się Amelia i Owen. Alex trafia za kraty. Co będzie dalej? Oglądajmy! Polecam – to świetny serial, który łączy dramat medyczny z komedią romantyczną.

 

KOM
Foto: Materiały producenta

 

***Myślę, że zainteresuje Cię oferta Mamkowego Sklepu! Zapraszam serdecznie na www.sklep.mamkowo.pl!
***
Dla Użytkowników Facebooka:
Nie chcesz przegapić żadnego wpisu na Mamkowo? Kliknij „Lubię to!” na moim fanpage: Mamkowo – serwis dla rodziców (wcale nie musisz być rodzicem, ale możesz, nie zabronię Ci tego). Od razu rzutem na taśmę zapraszam do mamkowej grupy. 
A może masz profil na Google+?
W takim razie wpadaj na konto Mamkowo!
A miłośników Instagrama zapraszam na profil Mamkowo.pl.
Do zobaczenia!

 

 

3 komentarze do “„Chirurdzy”: Trzynasty sezon, a co było wcześniej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *