Ferie 2019 w województwie dolnośląskim – co? gdzie? kiedy?


Zimowa przerwa od szkoły dla młodych Dolnoślązaków oficjalnie rozpoczęta. Zebrałam dla Was nieco atrakcji. Zapraszam do lektury!

Od razu ostrzegam: nie są to wszystkie feryjne propozycje, bo nie dałabym rady wszystkiego zebrać. Myślę jednak, że te atrakcje Wam też przypadną do gustu.

Kolejowo…

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w Jaworzynie Śląskiej zaplanowała dla najmłodszych zajęcia połączone ze zwiedzaniem ciekawych historycznych miejsc, warsztatami i zagadkami. Spotkania odbywać się będą w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz w innych oddziałach fundacji: Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich oraz Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. – Każdy punkt programu to przygoda o różnorodnej tematyce (m.in. technika, kolej, literatura, modelarstwo, wieś, rodzaje zbóż, zwierząt, artystyczne zdobienie ciastek i wiele innych) – opowiada Anna Ordowska z fundacji. – Kluczem wspólnych działań stanie się zawsze wyobraźnia dzieci. Na zajęcia w oddziałach dzieci zostaną dowiezione żółtym autobusem schoolbusem. Zapewniony catering obejmuje 4 posiłki(śniadanie w formie stołu szwedzkiego, II śniadanie, II daniowy obiad podwieczorek). Gwarantujemy wykwalifikowaną kadrę. Ferie dla dzieci od 7 do 14 lat w 2 turnusach 28 styczeń- 1 luty 2019 oraz 4 luty- 8 luty 2019 r. Pełny program zajęć dostępny u organizatora. Zapisy – rezerwacje@muzeatechniki.pl. Koszt tygodnia ferii 550 zł / rodzeństwo 500 zł/ osoba.

Fot. Muzeum Techniki

Zobacz naszą relację z Dnia Dziecka w jaworzyńskim muzeum kolejnictwa!

A może w świecie wody?

We wrocławskim Hydropolis właśnie zostaje otwarta stacja badawcza – nowy eksponat, który wzbogaci strefę Ocean Życia. Już od soboty, 26 stycznia, odwiedzający centrum wiedzy o wodzie będą mogli wyruszyć w podmorską podróż wśród raf koralowych, a jednocześnie poznają zagrożenia ekologiczne, które powodują, że rafy koralowe giną na naszych oczach. To nie wszystko. Animatorzy Hydropolis przygotowali specjalne pokazy doświadczeń. Codziennie o pełnych godzinach (w tygodniu: 10-16, w weekend: 11-18) zaprezentują efektowne pokazy eksperymentów fizycznych i chemicznych, w tym np. „duch w butelce”, „pasta do zębów dla słonia” czy zamrażanie kwiatów i owoców. Na odwiedzających centrum wiedzy o wodzie czeka również wystawa czasowa Lasów Państwowych, prezentująca między innymi kolekcję roślin leśnych czy makietę gospodarki węglowej lasów. Dodatkowo, w weekend 2-3 lutego leśnicy z Miękini zapraszają na bezpłatne warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób piją drzewa i jak to możliwe, że woda płynie do góry… Zajęcia odbędą się w godzinach: 11.00, 13.00 i 15.00. Każde z nich potrwają do 60 min, a grupy mogą liczyć ok. 25 osób. Aby zapisać się na warsztaty, należy wysłać e-mail na adres: rezerwacje@hydropolis.pl, a w treści wpisać: imię i nazwisko uczestnika, datę, godzinę i liczbę osób.

Na gości Hydropolis czeka też makieta Wrocławia wiernie przedstawiająca centrum miasta za pomocą 11 tysięcy obiektów, z których najbardziej charakterystyczne zostały wykonane w technice druku 3D. Szczególne miejsce na makiecie zajmuje oczywiście woda: rzeki są efektownie podświetlone, a ich dno dodatkowo wymodelowane, aby ukazać głębię.

Tu obejrzysz relację Mamkowo.pl z Hydropolis.

I w lodowym labiryncie

We wrocławskim Loopy’s World dzieci będą miały podczas ferii okazję przenieść się do krainy wiecznego lodu. Głównym zadaniem dla śmiałków będzie pokonanie lodowego labiryntu i rozwikłanie zagadki topniejącego lodu. Szalone animacje  – codziennie o godz. 12.00, 15.00 i 17.00. Wszystkie zabawy dostępne są dla dzieci w ramach biletu wstępu.

Ekologicznie

Akademia Zamkowa zaprasza dzieci w wieku 7-10 lat na zajęcia, których tematem przewodnim będzie ekologia, ochrona środowiska, recycling i upcycling. W programie: poniedziałek, 28 stycznia – zabawy integracyjne, warsztaty artystyczne „Drugie życie przedmiotów”, zabawy ruchowe, tworzenie okularów 3D, warsztaty międzykulturowe z wolontariuszami; wtorek, 29 stycznia – zabawy ruchowe, warsztaty tworzenia masek, wspólne przygotowywanie przedstawienia, zajęcia świetlicowe; środa, 30 stycznia – zabawy ruchowe, warsztaty przerabiania t-shirtów, zajęcia naukowe „Skaczące Kule”, warsztaty międzykulturowe z wolontariuszami; czwartek, 31 stycznia – zabawy ruchowe, ekobiżuteria, zajęcia naukowe „Poduszkowce Bombowce”, zajęcia świetlicowe; piątek, 1 lutego – wycieczka, warsztaty artystyczne „Ekoskarbonki”, warsztaty międzykulturowe z wolontariuszami. Zajęcia odbywają się w godz. 8.00-16.00. Uczestnikom zapewnione jest: ciepły posiłek, wszystkie niezbędne materiały warsztatowe oraz dobrą zabawę. Koszt za 5 dni to 300 zł, za 1 dzień – 65 zł. Miejsce: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław.

Wśród zwierząt

ZOO Wrocław zaprasza na „Egzotyczne Spotkania”, które odbywają się przez całe ferie zimowe (oprócz weekendów). Może wziąć w nich udział dosłownie każdy kto skończył 5 lat – rodziny z dziećmi i osoby indywidualne Podczas dwugodzinnego spaceru po Afrykarium, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję na bezpośrednie spotkanie z opiekunami rekinów, hipopotamów, kotików, pingwinów czy manatów. Plan spotkań wygląda następująco: godz. 11.10 – zbiórka w sali edukacyjnej w Afrykarium: spotkanie z edukatorem; godz. 11.30 – Morze Czerwone: rafa koralowa i jej mieszkańcy; godz. 11.45 – Afryka Wschodnia: hipopotamy nilowe; godz. 12.05 – Kanał Mozambicki: rekiny i płaszczki; godz. 12.30 – Wybrzeże Szkieletów: kotiki afrykańskie i pingwiny przylądkowe; godz. 12.50 – Dżungla Kongo: manaty- zwykłe, niezwykłe ssaki wodne; godz. 13.10 – zakończenie.

Arkady Wrocławskie na pierwszy tydzień ferii zamieniają się w królestwo zwierząt. Dzieci nauczą się rozpoznawać ich ślady i dowiedzą się, gdzie występują poszczególne gatunki. Na młodych odkrywców czekać będą wiernie odwzorowane makiety zwierząt, magnetyczna mapa świata i staw z rybami. Zaplanowano turniej mini-hokeja, konkursy z nagrodami i malowanie buziek. Arkady zapraszają do strefy atrakcji codziennie od 27 stycznia do 3 lutego, w godz. od 11.00 do 19.00, również w niedzielę niehandlową. Warsztaty lepienia z masy solnej, budowania mini-igloo, malowanie buziek oraz rozgrywki mini-hokeja będą odbywać się zgodnie z harmonogramem: godz. 12.00-12.45 – warsztaty mini-igloo; godz. 14.00-14.45 – malowanie buziek; godz. 16.00-16.45 – mini-hokej. Atrakcje są szczególnie przeznaczone dla maluchów w wieku od 3 do 8 lat.

Z teatralnymi lalkami

Wałbrzyski teatr lalkowy przy ul. Brzechwy 16 zaprasza małych miłośników teatru – już w niedzielę, 27 stycznia o godz. 12.30, spektakl „Czerwony Kapturek” (dla dzieci 5+) w reż. Jerzego Jana Połońskiego. Kolejne spotkania z Czerwonym Kapturkiem 29 stycznia (wtorek) o godz. 10.30 oraz 30 stycznia (środa) o godz. 10.00. W repertuarze również przedstawienie „Chodź na słówko” (dla dzieci 5+) w reż. Jerzego Jana Połońskiego, w którym zdeformowane przez małe dziecko słówka postanawiają stać się słowami potrzebnymi i znaczącymi (niedziela, 3 lutego, godz. 12.30), a także wzruszający spektakl „Dobrze, że jesteś” (dla dzieci 5+) w reż. Joanny Gerigk – opowieść o przyjaźni oraz mądrości życiowej, która ukryta jest w dojrzałym wieku (wtorek, 5 lutego, godz. 10.30). I to jeszcze nie wszystko! W czwartek, 7 lutego, o godz. 10.00 mali widzowie odlecą do Nibylandii z Piotrusiem Panem – spektakl w reż. Karoliny Maciejaszek opowiada o chłopcu, który postanowił nigdy nie dorastać. A na zakończenie ferii, w niedzielę 10 lutego o godz. 12.30, obejrzymy spektakl „Kapelusz Pani Wrony” (dla dzieci 4+) w reż. Laury Słabińskiej (na jednym z tradycyjnych spotkań pod dębem Pani Wrona nie pojawia się, bo skradziono jej kapelusz, jej przyjaciele wpadają na pomysł, by poprosić o pomoc Detektywa Barnabę). Rezerwacje na spektakle w tygodniu: tel. 533 300 421, e-mail widownia@teatrlalek.walbrzych.pl. Bilety na niedzielne spektakle: 19 zł (dorośli), 16 zł (dzieci). Kasa czynna jest we wtorki, czwartki i piątki od godz. 8.30 do 11.30 oraz w weekendy na godzinę przed spektaklem.

I wreszcie na sportowo…

Legnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje ferie zimowe w dniach od 28 stycznia do 8 lutego z zajęciami na lodowisku oraz w halach sportowych przy ul. Lotniczej, Sejmowej i Głogowskiej. Program:
* poniedziałek, 28 stycznia – Hala, ul. Lotnicza, godz. 10.00-14.00 – Gramy w gałę – turniej piłki nożnej (szkoły podstawowe i gimnazjalne); Siłownia kulturystyczna, ul. Głogowska, godz. 11.00-13.00 – trening funkcjonalny; Hala, ul. Sejmowa, godz. 10,00-14,00 – Trio Kosz – turniej koszykówki; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Lodowy Festyn – gry i zabawa na lodzie;
* wtorek, 29 stycznia – Hala, ul. Sejmowa, godz. 10.00-14.00 – Spotkajmy się przy bloku – turniej piłki siatkowej; Hala, ul. Głogowska, godz. 10.00-14.00 – Turniej Unihokeja – szkoły podstawowe; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Pierwsze kroki na łyżwach – nauka jazdy na łyżwach dla najmłodszych;
* środa, 30 stycznia – Hala, ul. Lotnicza, godz. 10.00-14.00 – Gramy w gałę – turniej piłki nożnej (szkoły średnie); Hala, ul. Głogowska, godz. 10.00-14,00 – Dwa Ognie – przypominamy zapomniane zabawy podwórkowe; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – animacje przy muzyce – wspólna zabawa na lodzie;
* czwartek, 31 stycznia – Hala, ul. Sejmowa. godz. 10.00-14.00 – Traf do celu – konkurs rzutów; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 10.00-14.00 – tor przeszkód – doskonalimy jazdę na łyżwach; Trybuna A Stadionu Miejskiego – godz.10.00-13.00 – Twoja Kanapka – warsztaty kulinarne, wspólne przygotowanie posiłku;
* piątek, 1 lutego – Hala, ul. Lotnicza, godz. 10.00-14.00 – Gramy w gałę – turniej piłki nożnej (mix – przynajmniej jedna dziewczyna w drużynie); Siłownia kulturystyczna, ul. Głogowska, godz. 11.00 – 13.00 – trening funkcjonalny; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Już jeżdżę na łyżwach – nauka jazdy na łyżwach;
* poniedziałek, 4 lutego – Hala, ul. Lotnicza, godz. 10.00-14.00 – Gramy w gałę – turniej piłki nożnej (szkoły podstawowe i gimnazjalne); Hala, ul. Sejmowa, godz. 10.00-14.00 – Mix pod koszem – turniej drużyn mieszanych (dziewczęta i chłopcy); Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Ty też możesz  spróbować – kontynuacja nauki jazdy na łyżwach;
* wtorek, 5 lutego – Hala, ul. Głogowska, godz. 10.00-14.00 – Kometka – turniej dla każdego ucznia; Hala, ul. Sejmowa, godz. 10.00-14.00 – Mix pod siatką – turniej drużyn mieszanych (dziewczęta i chłopcy); Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Ty wybierasz – zabawa i konkursy wskazane przez uczestników;
* środa, 6 lutego – Hala, ul. Lotnicza, godz. 10.00-14.00 – Turniej Tenisa Stołowego (kat. niepełnosprawni oraz kat. szkół podstawowych, kat. szkół średnich z podziałem na dziewczęta i chłopców); Siłownia kulturystyczna, ul. Głogowska, godz. 11.00-13.00 – trening funkcjonalny; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Jakie to łatwe – nauka jazdy na  łyżwach;
* czwartek, 7 lutego – Hala, ul. Sejmowa, godz. 10.00-14.00 – Turniej Unihokeja – szkoły średnie; Hala, ul. Głogowska, godz. 10.00-14.00 – Łapu Capu – gry zręcznościowe; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00 – 12.45 – Królowa Lodu- zabawa na lodzie;
* piątek, 8 lutego – Hala, ul. Lotnicza, godz. 10.00-14.00 – Gramy w gałę – turniej piłki nożnej szkół średnich; Lodowisko, ul. Sejmowa, godz. 11.00-12.45 – Jazda slalomem – doskonalenie jazdy na łyżwach; Siłownia kulturystyczna, ul. Głogowska, godz. 11.00-13.00 – trening funkcjonalny.

Wałbrzych tez zaprasza na aktywne ferie – Aqua Ferie. Turnus sportowy z profilaktyką wad postawy zaplanowany jest na dni 28 stycznia – 3 lutego. W programie m.in. zabawy na świeżym powietrzu, zumba, joga, gimnastyka, nauka pływania, gry i zabawy z muzyką, warsztaty plastyczne, indywidualne konsultacje z fizjoterapeutą. Następnie w planach feryjnych w Aqua Zdroju jest turnus pływacki z robotyką i językiem angielskim (4-8 lutego) – w programie m.in. nauka pływania, robotyka, joga, zumba, zabawy na świeżym powietrzu i nauka języka angielskiego. Zapisy i szczegółowe informacje – koordynator Szkoły Pływania Aqua Zdrój, tel. 660 502 538.

Foto: Acro Club Świdnica

A w Świdnicy na przykład Acro Club zaprasza na zajęcia i gwarantuje treningi w pocie czoła, tańce i dobrą zabawę. Treningi akrobatów odbywają się w zespole szkół przy ul. Pileckiego w Świdnicy. Harmonogram poniżej.

Wybraliście coś dla swoich pociech? A może możecie jeszcze coś polecić? Zapraszam do komentowania tu, na fejsie i gdzie tylko mnie znajdziecie (sama już się gubię w tych social mediach).

Karolina z Mamkowo.pl

One thought on “Ferie 2019 w województwie dolnośląskim – co? gdzie? kiedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *