Kiedy dziecko może jechać bez fotelika?

Nawet trzylatek może jechać samochodem przypięty tylko pasami bezpieczeństwa, jednak tylko w określonej sytuacji.

Zastanawiasz się, kiedy można przewozić dziecko bez fotelika? Odpowiedź znajdziesz w przepisach.

Ważny jest wzrost

Prawo o ruchu drogowym mówi, że dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z: masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Jednak zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Nawet trzylatek bez fotelika

Prawo zezwala na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Taksówką i radiowozem bez fotelika

Foteliki nie są potrzebne podczas przewozu dziecka:
* taksówką;
* specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego;
* pojazdem policji, straży granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Z obowiązku jazdy w foteliku zwolnione są dzieci mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Karolina Osińska-Marcińczyk
Foto: Canva

One thought on “Kiedy dziecko może jechać bez fotelika?

  • 2 listopada 2021 o 09:44
    Permalink

    Patrząc na polskie ulice niemal zaraz po urodzeniu. Ludzka głupota i nieodpowiedzialność nie zna granic. Moja dziesięciolatka jeździ w foteliku cały czas.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *