Lekcja anatomii dla przedszkolaka

Słyszycie nieustające pytania o to, jak funkcjonuje ciało ludzkie? Ja też. Na niektóre serio nie wiem, jak opowiedzieć. Zaczyna się od „A po co ludzie mają krew?”, poprzez „A po co ludziom palce u stóp?” po tak kosmicznie zakręcone, że aż nie umiem przytoczyć. No więc moi mili, trzeba się doedukować. Najlepiej wspólnie z pociechami.

 

Na szczęście na rynku mamy tak ogromną kolekcję gier, zabawek i książek poruszających tematykę anatomii, że możemy w tym przebierać. Możemy też sami w domu z dziećmi lepić modele anatomiczne z plasteliny, modeliny, na szkieletach z zapałek czy wykałaczek. Macie jakieś pomysły? Zapraszam do komentowania.

 

 

Tak, tak, wiem. Na pudełku jest „9+”, ale tę zabawkę kupiliśmy Córci, gdy miała chyba niecałe 4 lata. A to dlatego, że mocno interesowała się ciałem ludzkim, uwielbiała bawić się w słuchanie bicia serca (a jednocześnie troszkę bała się badania lekarskiego), więc zestaw The Human Body z prawdziwym stetoskopem i modelem anatomicznym był strzałem w dziesiątkę. W zestawie jest jeszcze model DNA w 3D, ale to zostawiliśmy w pudełku – rzeczywiście poczeka na bardziej sprzyjający moment.

 

Teoretycznie po złożeniu modelu człowieka i DNA dziecko może wciąż bawić się dzięki aplikacji internetowej, do której możesz uzyskać dostęp poprzez stronę Clementoni. Tego jeszcze też nie zrobiliśmy, ale gdy nadejdzie fala jeszcze trudniejszych pytań, nie omieszkam tego użyć.

 

W pudełku znajdziecie: elementy modelu DNA, wężyk do budowy DNA, stojak do modelu DNA, szkielet i organy wewnętrzne ludzkiego ciała, podstawa szkieletu, stetoskop do złożenia, ilustrowaną instrukcję. Zestaw kupicie w Mamkowym Sklepie.

 

 

Anatomia człowieka to zestaw edukacyjny, dzięki któremu dziecko pozna anatomię ludzkiego ciała i rozmieszczenie jego narządów wewnętrznych oraz ich wygląd. W pudełku znajdziecie: serce, wątrobę, płuca, trzustkę, żołądek, klatkę piersiową, jelito grube, jelito cienkie, elementy układu kostnego, elementy układu mięśniowego i elementy układu krążenia. Do kupienia w Mamkowym Sklepie.

 

 

Ciało w puzzlach… A co! Ta akurat układanka jest właśnie przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolny. Zawiera 48 elementów i przedstawia części ciała. Zamówić ją możesz w Mamkowym Sklepie.

 

 

Zwiększamy poziom trudności? No to puzzle ze 100 elementami przedstawiającymi anatomię człowieka. Oczywiście znajdziesz te puzzle w Mamkowym Sklepie.

 

 

 

Po wiedzę do książek… Tak, najlepiej do książek, nie do internetu. Książeczki dla dzieci są przewspaniałe. Jak „Faktozabawa. Niesamowite ciało. Książka z zadaniami”, którą dorwałam w Biedronce. Na okładce jest ruchomy kościotrup. A w środku 300 naklejek, 4 faktokarty i 20 ciekawostek. Książeczkę wydało Wydawnictwo Olesiejuk.

 

Również z Biedronki mam książkę z okienkami z serii „Życie na Ziemi” – pod tytułem „Moje ciało”. Tu znajdziemy ponad setkę pytań i siedemdziesiąt okienek.  I dużo treści. To także Wydawnictwo Olesiejuk.

 

„Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka” to zaś pozycja od PWN. Młodzi ludzie (trochę jednak starsi od przedszkolaków) mogą dzięki niej samodzielnie odkrywać fascynujący, niezwykły i tajemniczy ludzki organizm. Dla ciekawskich – znajdziecie tu odpowiedź na pytanie, z czego skonstruować wyrywacz kłamstw, fonokardiograf, dermatoskop i transiluminator! No i będziecie mogli przeprowadzić masę eksperymentów. Wczoraj podczas Dietetycznych Rewolucji za sprawą tej właśnie książki żuliśmy przez minutę biały chleb, czekając na pojawienie się w ustach glukozy.

 

„Laboratorium w szufladzie” to cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów, a przede wszystkim praktyków – w serii ukazały się jeszcze: „Zoologia”, „Biologia”, „Matematyka”, „Chemia”, „Fizyka”, „Optyka”, „Modelarstwo i robotyka” oraz „Elektrotechnika, elektronika, miernictwo”. Autorem „Anatomii człowieka” jest Zasław Adamaszek. Książkę polecam zamówić na stronie wydawcy.

 

 

 

Nauczeni?

No to na koniec możemy się sprawdzić. Pomoże nam w tym gra „Dzieci kontra rodzice: ciało człowieka”. Znajdziemy tam podchwytliwe pytania na 52 kartach i dwie karty-pułapki. Grę zamówisz w Mamkowym Sklepie.

 

A Ty? Jakie metody na lekcje anatomii dla dziecka polecisz?

 

KOM

 

15 komentarzy do “Lekcja anatomii dla przedszkolaka

 • 16 czerwca 2018 o 07:03
  Permalink

  Takie rzeczy są świetne na prezent dla dziecka. Rzadko rodzice pomyślą o takich materiałach, a może to być świetna zabawa połączona z nauką dla dziecka 🙂

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2018 o 09:30
  Permalink

  Super! Polecam ze swojej strony układankę magnetyczną ciało człowieka od Janod.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2018 o 09:35
  Permalink

  Bardzo fajne dla rozwoju dzieci 🙂 Świetne!

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2018 o 10:10
  Permalink

  Mimo ze u nas to jeszcze nie ten etap i brak zainteresowania to uwazam ze tego typu materialy rozwojowe sa wspaniale.
  Swietny post

  Odpowiedz
  • 19 czerwca 2018 o 10:36
   Permalink

   Moja Córcia również 🙂 Wszystkie dzieci są chyba takie ciekawskie

   Odpowiedz
 • 21 czerwca 2018 o 20:46
  Permalink

  Fajna propozycja, chyba dużo lepsza niż zdać się na lekcje w szkole, a obserwując nasze szkolnictwo może być coraz gorzej.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 18:34
  Permalink

  Uwielbiam ksiązki i gry, które w przystępny sposób tłumaczą dzieciakom działanie świata

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *