BIBLIOTECZKA MAMKOWO.PL: „Mózg. 41 największych mitów”

Czy wiesz, że wcale nie wykorzystujemy jedynie 10% swojego mózgu? Pewnie całe życie słyszałeś twierdzenie, że tak właśnie jest i czasem zastanawiałeś się, jakby to było, gdyby uruchomić pozostałe 90%…

Z tym i innymi mitami na temat mózgu rozprawia się Christian Jarrett w książce „Mózg. 41 największych mitów” wydanej przez PWN. To pozycja naukowa, ale czyta się ją prawie jak kryminał!

Autor wraca do starych mitów na temat funkcjonowania mózgu. Choć już dziś nikt (chyba) nie sądzi, że siedliskiem myśli jest serce, to jednak mit ten ostał się w wielu powiedzeniach i porzekadłach. „Jesteś bez serca”, „ma ogromne serce”, „miej serce i patrzaj w serce”… Jakby to posiadanie serca czyniło nas dobrymi (a nie po prostu żywymi).

Mit na temat wykorzystywania jedynie 10% mózgu ma się dobrze nawet wśród osób z wyższym wykształceniem, nauczycieli i… neurobiologów!

Z niezwykłą ciekawością czytałam o micie mówiącym, że kobiety w ciąży tracą rozum. Sama podczas ciąży miałam takie wrażenie! Christian Jarrett dokładnie wyjaśnia, dlaczego się tak czułam. Odetchnęłam z ulgą po lekturze tego fragmentu.

Okazuje się, że możemy kontrolować nasze sny, a nawet, że możemy podczas śnienia ćwiczyć niektóre umiejętności! Za to nie możemy… nauczyć się języka obcego, jak to wmawiają nam niektóre reklamy.

Z książki dowiemy się też m.in., jak firmy farmaceutyczne wmawiają nam kolejne mity, co ma zachęcić nas do zakupu kolejnych leków i suplementów. Lektura naprawdę otwiera oczy na wiele spraw.

Książka kończy się rycinami przedstawiającymi budowę ludzkiego mózgu, neuronu, komórek glejowych, synapsy. Zobaczymy też historyczny rysunek komór mózgu, skany fMRI, zdjęcie czaszki po trepanacji i inne arcyciekawe fotografie.

Nie dowiemy się wszystkiego o działaniu mózgu (bo wszystkiego nie wiedzą nawet najtęższe głowy), ale poznamy wiele prawd na temat tego, co nosimy między uszami. A prawdy te często są zaskakujące!

Autor: Christian Jarrett
Tytuł: Mózg. 41 największych mitów
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2017

Książkę polecam zamówić w księgarni PWN.


Karolina Osińska-Marcińczyk


Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem PWN.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *