Nauka zdalna do końca listopada

Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, 4 listopada, najnowsze restrykcje z powodu pandemii.

Klasy od I szkoły podstawowej będą uczyć się zdalnie do końca listopada, co oznacza rozszerzenie nauki zdalnej na klasy od I do III.

– Być może będziemy musieli ten termin przesunąć – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dla dzieci medyków i służb mundurowych ma być zapewniona możliwość opieki w szkołach. Każdy nauczyciel ma mieć możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Instytucje kulturalne, w tym kina i teatry, od soboty będą tymczasowo zamknięte. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe. W galeriach czynne będą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.

Obostrzenia wchodzą w życie w sobotę, 7 listopada i będą obowiązywały do niedzieli, 29 listopada.

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone do 29 listopada:
* od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna,
* w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich,
* zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni,
* wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
*zawieszenie działania sanatoriów,
* zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos,
* ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób,
* zakaz organizowania spotkań i imprez,
* ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców to włączony zostanie ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeżeli przekroczy 75 przypadków na 100 tysięcy to zostanie zarządzona narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *