Z maluchami w Ciechocinku

Mieszkacie w dużym mieście? Macie dosyć smogu? Chcecie zregenerować siły? Wypocznijcie w Ciechocinku! Ja zabrałam tam moje pokasłujące Dzieciaki. Ciechocińskie tężnie są największe w Europie, a mikroklimat, który wokół nich się tworzy, wykorzystywany jest w m.in. profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych i alergii.

 

 

Spacery po obszarze tężniowym pomagają też w leczeniu zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, a nawet nerwicy wegetatywnej. Pomocne są również w przypadku ogólnego wyczerpania. Spędzilibyśmy wśród tężni dużo więcej czasu, niestety pogoda nas nie rozpieszczała, wszak mamy deszczowy grudzień. Rozpieścił nas za to pobyt w Hotelu Amazonka Conference & SPA w Ciechocinku. Dostaliśmy komfortowy pokój, nie było najmniejszego problemu z dostawieniem tam dwóch łóżek dla Dzieci.

 

 

 

Mieliśmy łazienkę z przestronnym prysznicem, podwójną umywalkę i ogrzewanie podłogowe, które umiliło pobyt w te zimne dni. Mieliśmy też balkon, ale z powodu niesprzyjającej pogody nie korzystaliśmy z niego.

 

 

 

 

Wspomnieć też trzeba o pysznym jedzonku. Po takim śniadaniu mieliśmy wiele siły na spacery wśród tężni. A Dzieci – na zabawę. W hotelowej restauracji jest kącik do zabawy, w sali na piętrze są też zabawki i gry.

 

 

 

 

 

 

Amazonka nastawiona jest i na klientów biznesowych, i na indywidualnych. Oprócz pokoi kompleks oferuje gościom komfortowe drewniane domki całoroczne, które są świetną sprawą dla rodzin. W każdym domku znajduje się salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienka oraz dwa dwuosobowe pokoje typu twin. Przy domkach zlokalizowany jest plac zabaw.

 

 

 

 

Hotel położony jest na terenie uzdrowiska Ciechocinek, przy Parku Zdrojowym. Do tężni mieliśmy stąd półtora kilometra. To największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, która powstała już w XIX w. Tężnie mają wysokość prawie 16 m, a ich łączna długość to 1741,5 m. Na obszarze tężniowym panuje bogaty w jod mikroklimat, co sprawia, że jest to ogromne naturalne inhalatorium. A w okresie jesienno-zimowym nie są pobierane opłaty za wejście na teren tężni.

 

 

Wokół tężni jest dużo więcej jodu niż nad morzem, a pierwiastek ten odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i powoduje rozrzedzenie śluzu przy katarze i kaszlu. Oprócz jodu wdychamy tu brom, który rozszerza oskrzela, a także wapń posiadający właściwości antyalergiczne.

 

Mała uwaga na koniec. Z tężni nie powinny korzystać osoby z gorączką, a także uczulone na jony zawarte w solance. Kuracje solankowe są również odradzane osobom po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego i z chorobami nowotworowymi.

 

 

Tekst i foto: KOM

Tekst powstał przy współpracy z Hotelem Amazonka Conference & SPA w Ciechocinku – ul. Traugutta 5, 87-720 Ciechocinek.

 

 

10 komentarzy do “Z maluchami w Ciechocinku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *