Dzieci cierpią podczas prac polowych

Wakacje to czas prac w polu. To też czas, kiedy wiele dzieci mieszkających i przebywających na wsiach ulega wypadkom. Postarajmy się, aby było ich jak najmniej!

W sobotę, 20 lipca, do tragicznego wypadku traktora doszło na polu w Mikołowie. 81-letni mężczyzna jechał pojazdem z 8-letnim wnuczkiem. W pewnym momencie traktor się wywrócił, obaj z niego wypadli. Maszyna przygniotła obydwu. Prawdopodobnie to mocno załadowana przyczepa pociągnęła traktor na pochyłości terenu. Dziadek zginął na miejscu, wnuczek z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Do tragicznego wypadku doszło także na polu w miejscowości Zachorzów w gminie Sławno. Podczas zbiórki słomy z pola 90-latek spadł z przyczepy wprost pod koła drugiej przyczepy. Mężczyzna został przewieziony śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Łodzi i tam zmarł mimo wysiłków lekarzy.

– Pamiętajmy, aby nie dopuścić dzieci do przebywania w zasięgu pracy maszyn – przypomina . asp. sztab. Radosław Gwis z łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji – Osoby dorosłe obsługujące sprzęt powinny być trzeźwe i postępować zgodnie z instrukcjami obsługi – zaznaczył.

Do rolników apeluje też minister Bożena Borys-Szopa z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: – Bądźcie odpowiedzialni za siebie i osoby, które sezonowo zatrudniacie do zbiorów. Dla dzieci i młodzieży najbliższe miesiące są i powinny być czasem beztroskich i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Niestety co roku dochodzi do wypadków z udziałem nieletnich – odnotowano przypadki okaleczeń dzieci i młodzieży przez maszyny rolnicze. Skutki braku odpowiedzialnych decyzji dorosłych są nieodwracalne. Tymczasem wielu tych dramatów można by uniknąć. Stosujmy się do przepisów prawa pracy, norm społecznych oraz moralnych i dbajmy o naszych najmłodszych.

KOM
Fot. Canva

One thought on “Dzieci cierpią podczas prac polowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.