WYCIECZKI MAMKOWO.PL: Chełmiec

Góruje nad Wałbrzychem, a administracyjnie należy do Szczawna-Zdroju. Choć tak wygląda, nigdy nie był wulkanem. Od 1888 r. jego szczyt zdobi kamienna wieża widokowa o wysokości 22 m, a od 2000 r. – metalowy 45-metrowy krzyż. Mowa o Chełmcu.

Na szczycie Chełmca stoi także budynek Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego, który niegdyś zagłuszał fale Radia Wolna Europa.

Jak możemy przeczytać na Wikipedii, „Niektóre starsze przewodniki podają wysokość Chełmca równą 869 m n.p.m. (wysokość ta odnosi się do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej o wysokości 18 m), przez co Chełmiec traktowany był jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Obecnie za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich uznaje się Borową”.

My na szczyt weszliśmy dość wymagającym szlakiem żółtym, który biegnie z Wałbrzycha (najlepiej zaparkować w pobliżu Aqua Zdroju). Ale Chełmiec można zdobyć też szlakami zielonym i niebieskim. Ten ostatni stanowi fragment Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 (Atlantyk – Morze Czarne).

Tekst i foto: KOM

chelmiec00

chelmiec01

chelmiec02 chelmiec03 chelmiec04 chelmiec05 chelmiec06 chelmiec07 chelmiec08

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *